19. května 2009 10:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Porodí v šestašedesáti, veřejnosti ji odsuzuje

Těhotná žena (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotná žena (ilustrační foto). | foto: shutterstock.com

LONDÝN Šestašedesátiletá podnikatelka žijící v britském Suffolku rozhodně není typ ženy, pro kterou by byl věk překážkou, píše list The Sunday Times. Příběh Elizabeth Adeneyové, která má příští měsíc porodit své první dítě a o čtyři roky stáří tak předčít dosavadní britskou rekordmanku Patriciu Rashbrookovou, však vyvolal veřejnou debatu o rodičovské odpovědnosti.

Podle britského tisku je Adeneyová v osmém měsíci těhotenství, které je údajně výsledkem léčby neplodnosti a pokusů o umělé oplodnění. Těm se měla podrobit na soukromé specializované klinice na Ukrajině. O svém rozhodnutí stát se matkou v pokročilém věku odmítla rozvedená žena, která v Suffolku úspěšně řídí výrobnu plastů, s novináři hovořit.

Matkou v šestašedesáti. Liz Adeneyová na věk nehledí.„Těhotenství je jen moje věc,“ řekla listu The Sunday Mirror. „Nemám potřebu nijak obhajovat, pro co jsem se rozhodla. Je to jen mezi mnou a mým miminkem. Jde o soukromou věc a po nikom nechci, aby ji pochopil,“ dodala.

Do veřejné debaty přispěl mimo jiné italský gynekolog Severino Antinori, celosvětově proslulý pro svou léčbu neplodnosti a podporu umělého oplodňování. Překvapivě se však vyjádřil, že v případě Elizabeth Adeneyové už k plánování těhotenství došlo opravdu pozdě.

Osiřelé dítě – špatná medicína
„Domnívám se, že nejpozdější vhodný věk, kdy může žena zvažovat těhotenství, je třiašedesát let. Důvodem je prostý fakt, že průměrný věk, kterého se ženy dožívají, je třiaosmdesát let a dítě potřebuje matku nejméně do osmnácti až dvaceti let svého věku,“ uvedl profesor Antinori. „Nehledě na to,“ dodal, „že ve věku šestašedesáti let může být porod pro ženu dost rizikový.“

„I kdyby byla žena v perfektním zdravotním stavu ve svých sedmdesáti letech, umělé otěhotnění bych nepodpořil už proto, že mi připadá důležitější, aby se její dítě zakrátko nestalo sirotkem. To by byla špatná medicína,“ nechal se rovněž slyšet Antinori, který před časem dopomohl k umělému oplodnění právě Patricie Rashbrookové, tehdy dvaašedesátileté. Jane Pageová, sekretářka v podniku Elizabeth Adeneyové, na její obranu novinářům řekla, že „Liz je velmi cílevědomá a uvědomělá žena“ a že si je jistá, že „tak důležité rozhodnutí, jakým je těhotenství v jejím věku, jistě velmi pečlivě a zodpovědně zvážila“.

Lidovky.cz, Markéta Jirková

Najdete na Lidovky.cz