Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Potapěči si splnili sen, objevili sovětskou ponorku

palubní dělo ruské ponorky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy palubní dělo ruské ponorky | foto: STEFAN HOGEBORN AFP

STOCKHOLM Téměř po sedmdesáti letech objevili na dně Baltského moře švédští potapěči vrak ponorky z druhé světové války. V sovětském bojovém plavidle typu S-2, potopeném nedaleko souostroví Alandy v lednu roku 1940 tehdy zahynulo 50 sovětských vojáků.

"Je to jako chlapecký sen, hledali jsme ji deset let. Všichni se zajímáme o historii a právě ponorky nás velmi přitahují," řekl k objevu deníku Svenska Dagbladet jeden z šestice potápěčů-objevitelů Björn Rosenlöf.

Švédové objevili sovětskou ponorku z II. světové války

Při pátrání tým hledal ve švédských, finských i ruských archivech. Ponorka S-2 byla totiž potopena při takzvané Zimní válce mezi SSSR a Finskem, kdy Stalinovo Rusko koncem listopadu 1939 napadlo sousední Finsko. Po tvrdých bojích za extrémně chladných zimních podmínek bylo nakonec Finsko 13. března 1940 donuceno ke kapitulaci.

Potápěči byli při objevu nejdříve zmateni. Poté, co mohli s konečnou platností vyloučit, že to, co na dně vypadá jako vrak, ve skutečnosti nejsou jen podmořské útesy (což jsou omyly v potápěčské praxi vcelku běžné), stanuli před další záhadou: motory plavidla byly totiž vyrobeny v Německu, zatímco symboly na trupu byly sovětské. Nakonec se však ukázalo, že se skutečně jedná o sovětskou ponorku S-2.

kormidlo a lodní šroub nalezené ruské ponorky

Podle Rosenlöfa není pochyb o tom, že ponorka při svém ztroskotání najela na minu. Střední část plavidla leží na dně asi 25 metrů od zádi a předek byl výbuchem zcela zničen. "Svědčí to o tom, že přední část při nájezdu na minu explodovala, což by mělo znamenat, že všech 50 členů posádky uvnitř zahynulo okamžitě," dodal potápěč.

Podle švédských médií není zcela jasné, zda byla mina, která se ponorce stala osudnou, švédská nebo finská. O objevu již byly informovány úřady jak ve Švédsku, tak i na Alandských ostrovech, které patří Finsku. Zpráva o nálezu byla předána i ruskému velvyslanectví ve Stockholmu. Rusko v tiskovém prohlášení připisuje nálezu ponorky S-2 velký význam. Moskva má podle tohoto dokumentu o další údaje o osudu ponorky velký zájem.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...