Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Potapěči si splnili sen, objevili sovětskou ponorku

Magazín

  10:52
STOCKHOLM - Téměř po sedmdesáti letech objevili na dně Baltského moře švédští potapěči vrak ponorky z druhé světové války. V sovětském bojovém plavidle typu S-2, potopeném nedaleko souostroví Alandy v lednu roku 1940 tehdy zahynulo 50 sovětských vojáků.

palubní dělo ruské ponorky foto: STEFAN HOGEBORN AFP

"Je to jako chlapecký sen, hledali jsme ji deset let. Všichni se zajímáme o historii a právě ponorky nás velmi přitahují," řekl k objevu deníku Svenska Dagbladet jeden z šestice potápěčů-objevitelů Björn Rosenlöf.

Švédové objevili sovětskou ponorku z II. světové války

Při pátrání tým hledal ve švédských, finských i ruských archivech. Ponorka S-2 byla totiž potopena při takzvané Zimní válce mezi SSSR a Finskem, kdy Stalinovo Rusko koncem listopadu 1939 napadlo sousední Finsko. Po tvrdých bojích za extrémně chladných zimních podmínek bylo nakonec Finsko 13. března 1940 donuceno ke kapitulaci.

Potápěči byli při objevu nejdříve zmateni. Poté, co mohli s konečnou platností vyloučit, že to, co na dně vypadá jako vrak, ve skutečnosti nejsou jen podmořské útesy (což jsou omyly v potápěčské praxi vcelku běžné), stanuli před další záhadou: motory plavidla byly totiž vyrobeny v Německu, zatímco symboly na trupu byly sovětské. Nakonec se však ukázalo, že se skutečně jedná o sovětskou ponorku S-2.

kormidlo a lodní šroub nalezené ruské ponorky

Podle Rosenlöfa není pochyb o tom, že ponorka při svém ztroskotání najela na minu. Střední část plavidla leží na dně asi 25 metrů od zádi a předek byl výbuchem zcela zničen. "Svědčí to o tom, že přední část při nájezdu na minu explodovala, což by mělo znamenat, že všech 50 členů posádky uvnitř zahynulo okamžitě," dodal potápěč.

Podle švédských médií není zcela jasné, zda byla mina, která se ponorce stala osudnou, švédská nebo finská. O objevu již byly informovány úřady jak ve Švédsku, tak i na Alandských ostrovech, které patří Finsku. Zpráva o nálezu byla předána i ruskému velvyslanectví ve Stockholmu. Rusko v tiskovém prohlášení připisuje nálezu ponorky S-2 velký význam. Moskva má podle tohoto dokumentu o další údaje o osudu ponorky velký zájem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!