7. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražská zoo opraví stezku ve skále

Pražská zoo začala opravovat stezku, která kdysi vedla napříč skalou od velké voliéry dravců až k místu, kde v současnosti stojí rozhledna Obora.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská zoo začala opravovat stezku, která kdysi vedla napříč skalou od velké voliéry dravců až k místu, kde v současnosti stojí rozhledna Obora. | foto: ČTK

Pražská zoo začala opravovat stezku, která kdysi vedla napříč skalou od velké voliéry dravců až k místu, kde v současnosti stojí rozhledna Obora. Celkově narušený stav skalního masivu, který dělí areál zoo na spodní a vrchní část, si před desetiletími vynutil uzavření stezky nazývané Zakázánka.

Zahrada na její revitalizaci získala peníze z evropských fondů. S příspěvkem města stezku za 28 milionů korun opraví do dvou let firma Switelsky stavební, která zakázku vyhrála ve výběrovém řízení. Budovat se v areálu bude i dál, a to i prostory pro zcela nová zvířata, jako například velemloky či kapustňáky.

"Skalní masiv je z geologického hlediska značně narušen a je potřeba provést jeho stabilizaci. Součástí statického zabezpečení bude i konstrukce vlastní stezky," uvedl k projektu v tiskové zprávě ředitel zahrady Miroslav Bobek. Plánuje, že na stezce vznikne vyhlídka, ze které se otevřou nové pohledy na spodní část areálu zoologické zahrady i na panorama Prahy.

Pražský magistrát v uplynulých dnech zároveň zveřejnil záměr vyhlásit skálu v zoo přírodní památkou. Chráněn by měl být nejen skalní masiv, ale i ohrožené druhy živočichů a rostlin, které se v jeho blízkosti vyskytují. Jde o více než dvouhektarovou oblast, ve které má podle přírodovědců svůj domov řada druhů plazů, zejména ještěrky zelené, ale i významná skalní vegetace, mimo jiné kostřava sivá.

Zahrada minulý týden oslavila 80. výročí vzniku, největší stavení boom zažila v 90. letech a po povodních roku 2002, kdy vyrostla řada nových pavilonů. Novinky přitáhly zájem o areál tak, že počet návštěvníků za rok přerostl milion a v posledních letech se pohybuje kolem 1,2 milionu ročně.

Lidovky.cz, ČTK