19. dubna 2016 17:27 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražské slůně se znovu prošlo ve výběhu. Zatím se drží matky a tety

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Slůně, které se 5. dubna narodilo v pražské zoologické zahradě, přibralo šest... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slůně, které se 5. dubna narodilo v pražské zoologické zahradě, přibralo šest... | foto: ČTK

PRAHA Dva týdny staré slůně, které se narodilo v pražské zoo, se v úterý znovu procházelo ve venkovním výběhu Údolí slonů. Více než stokilogramový sameček se drží matky Janity a tety Tamary, které ho chrání před dorážející tříletou Sitou. Pobyt ve výběhu slůně zvládá docela s přehledem, řekla v úterý novinářům chovatelka Veronika Heroldová.

Pochvalovala si také, jak své role zvládají Janita s Tamarou. Sita je takový „malý škodič“, poznamenala chovatelka. „Bere to asi formou hry, že by si s ním chtěla taky hrát a podobně, ale slůně je ještě maličkaté. Tamara s Janitou ho brání vůči ní, aby se k ní tolik nedostalo a aby mu Sita neublížila,“ řekla.

Sita si počíná vychytrale, zkouší různé taktiky. Dvojblok Janity a Tamary se snaží rozbít couváním. Také dnes se jí podařilo dostat se slůnětem do kontaktu, ale trvalo to jen okamžik, než obě ochranitelky zakročily.

Ven chodí slůně od 13. dubna pravidelně. Délka jeho pobytu pod širým nebem záleží na počasí. „Když je větrno, tak slůně chodí třeba jenom na půl hodiny do výběhu. Když je jako dnes kolem dvanácti až patnácti stupňů, pod mrakem, ale nefouká, tak je slůně venku okolo dvou hodin. Až bude ještě lepší počasí, tak se doba pobytu ve výběhu bude samozřejmě prodlužovat,“ uvedla chovatelka.

První narozené i počaté slůně

Venku jsou společně s mládětem všechny samice, oddělen ve vlastním výběhu zůstává jen samec Ankhor. Zatím není jasné, kdy se ke zbytku stáda připojí. „Uvidíme, jestli ještě na konci léta nebo až příští rok. Máme před porodem Tamary, takže ty slonice chceme nechat co nejvíce v klidu a v pohodě,“ vysvětlila Heroldová.

Slůně, které se v pražské zoo narodilo 5. dubna, se 13. dubna poprvé podívalo...
V pražské zoologické zahradě se narodilo první slůně za 80 let chovu slonů v...

Tamaře mohou zkušenosti tetičky pomoci, až se bude starat o vlastní mládě. Nejen nyní zjišťuje, jak se ke slonímu drobečkovi chovat. „I na Srí Lance její máma měla slůňata, takže mohla vidět péči o to slůně. Díky tomu se chová jako ta teta a slůně brání,“ dodala chovatelka.

Novorozený sameček se zapsal do historie pražské zoo jako první slůně, které se zde nejen narodilo, ale bylo i počato. Otcem je samec Mekong, který slůně zplodil ještě před svým odchodem do jiné zoo. Sameček je čiperný a přibývá na váze.

ČTK
  • 0Diskuse

Mazda CX-5 2.2 D 2015 · 4x4
Mazda CX-5 2.2 D 2015 · 4x4

r.v. 2015, naj. 26 757 km, diesel
520 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz