Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Pražský Cannafest oslavuje konopí. Nabízí kosmetiku i oblečení

Magazín

  19:55
PRAHA - Na mezinárodním konopném veletrhu Cannafest mezi více než stovkou převážně zahraničních vystavovatelů převládají prodejci semen indického konopí a věcí potřebných pro jeho pěstování.

První ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest Praha foto: ČTK

V průběhu akce, která na výstavišti v pražských Holešovicích potrvá od pátku do neděle, se návštěvníci mohou dále seznámit s všestranným využitím konopí, zakoupit konopnou kosmetiku, oblečení či ochutnat potraviny z konopí.

"Očekáváme nějakých 15.000 návštěvníků, budeme ale rádi i za 12.000," řekl ředitel veletrhu Lukáš Běhal, jehož cílem je pravidelné opakování akce také v následujících letech.

Pouze pro sběratelské účely
Brzy po otevření se Průmyslový palác zaplnil stovkami většinou mladých návštěvníků. Největší houfy se vytvořily kolem stánků se semeny, hnojivy, substráty, ventilacemi a osvětlením pro pěstování rostlin konopí. Aby se nedostali do rozporu se zákonem, zdůrazňují prodejci semen v Česku jejich prodej pouze pro "sběratelské účely" a to, že zvážení případného postihu za pěstování rostliny je na každém jednotlivci.

Marihuana v zákonech

V ČR je povoleno setí pouze několika odrůd technického konopí. Aby se v tuzemsku mohly pěstovat, musejí odrůdy obsahovat méně než 0,3 procenta omamné látky THC. Příznivci marihuany složené z usušených a rozmělněných listů či okvětní části užívají Konopí indické - Cannabis indica, které obsahuje mnohonásobně vyšší koncentrace THC.

Od počátku letošního roku je účinné vládní nařízení, které určuje limity pro držení drog. Přechovávání do 15 gramů marihuany je podle něho přestupkem, v případě držení většího množství jde o trestný čin, za nějž mohou soudy uložit až rok vězení. Další nařízení stanovilo, které rostliny a houby se považují za omamné - patří mezi ně i konopí. Při pěstování do pěti rostlin konopí jde o přestupek, nad tento počet pak o trestný čin, za který hrozí až šest měsíců vězení.

Pořadatelé rovněž upozorňují, že osoby mladší 18 let mohou veletrh navštívit pouze v doprovodu dospělé osoby. "Zdůrazňujeme, že všechny osoby kupující semínka jsou samy zodpovědné za své nakládání s nimi," uvádí například na svém webu česká firma Hydroponic, která je zároveň jedním z hlavních sponzorů akce. Podobně jako řada ostatních nabízí vedle osiva a pěstitelských pomůcek také kuřácké potřeby.

První ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest Praha

Konopná kosmetika a textil
Ve střední hale vystavují zejména výrobci konopné kosmetiky a mastí, ale také textilu a konopných potravin. Své stánky zde mají například prodejci konopných izolací pro stavebnictví. K dostání jsou zde také knihy či časopisy věnující se problematice konopí. Prezentují se tu také organizace bojující za legalizaci pěstování rostliny.

V rámci doprovodného programu nabídne levé křídlo Průmyslového paláce postupně přednášky více než 25 odborníků ze všech oblastí využití konopí. Experti pohovoří například o možnostech využití rostliny ve stavebnictví či průmyslu, ale také coby léku.

Využití ve zdravotnictví
Podle profesora Lumíra Hanuše z Hebrejské Univerzity v Jeruzalémě, který dlouhá léta studuje léčebné účinky rostliny, se konopí v řadě zemí při léčbě využívá, například ve Španělsku se prý v některých případech zlepšil zdravotní stav pacientů s nádory mozku. Využití konopí v českém zdravotnictví podle Hanuše brání platná legislativa.

První ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest Praha

Organizátoři při pořádání spolupracují také s policií. "Musíme si dávat pozor na to, aby vystavovatelé nevystavovali živé rostliny konopí," podotkl Běhal. Na balíčcích se semeny nesmí být také uveden údaj o obsahu omamné látky THC ve vypěstované rostlině. "Nesmí se požívat žádné omamné látky, ani kouření cigaret," doplnil.

Již v září se v prostředí Thámových hal v pražském Karlíně uskutečnil jiný mezinárodní konopný veletrh. Akce s názvem Cannabizz 2010 neušla tehdy zájmu policie. Policisté ještě před zahájením veletrhu kontrolovali, jestli se na něm někdo nechystá obchodovat s marihuanou, či nabádat ke konzumaci drog.

Autoři: ,