Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předvánoční Praha? Kluziště i lyžařská dráha

Magazín

  16:03
PRAHA - Pražané si mohou letos opět užít zimní radovánky pod širou oblohou. Chystají se pro ně kluziště, ale také lyžařské dráhy nebo zasněžování svahu pro sáňkaře. Zejména venkovní bruslení každoročně využijí tisíce Pražanů.

sáňkaři foto: Roman VondroušČTK

Při příležitosti mikulášských oslav se v sobotu vpodvečer již poosmé otevře venkovní kluziště na Ovocném trhu. Letos bude ledovou plochu chladit nový systém, který je podle pořadatele Karla Greifa schopen vytvořit přírodní led i při teplotách vysoko nad nulou. "Zima, která v současné době v Praze panuje, pro nás proto není žádnou překážkou," uvedl Greif.

Ledová plocha bude v centru Prahy otevřena od rána do noci až do svátku Tří králů 6. ledna. Vstup je zdarma, platí se pouze 50 korun za půjčení bruslí. Pořadatelé na akci dostali od magistrátu příspěvek milion korun.

V centrální městské části si mohou Pražané zabruslit také na hřišti Na Františku, kde byla ledová plocha zprovozněna již v polovině listopadu. "Zájem je značný," řekl správce areálu. Led zde provozovatelé vyrobili na umělé trávě, na které se v létě hraje fotbal.
Bruslí se zde od rána do večera, a to i o víkendech. Otevřeno bude s výjimkou 24. a 25. prosince i o vánočních svátcích.

Zabruslit si lidé mohou také u obchodního centra na Pankráci, kde je od tohoto týdne otevřena ledová plocha z umělého materiálu. Ten odolává i teplotám nad nulou. Provoz umělého kluziště zajišťuje Praha 4, podle její mluvčí 4 Žanety Pilařové si zájemci budou moci zabruslit až do začátku ledna.

Sáňkaři do Žlutých lázní a Riegrových sadů
Kvůli vyšším teplotám zatím nefunguje ani lyžařský areál ve Žlutých
lázních. Ten by měl letošní zimu nabídnout 800 metrů dlouhou běžeckou dráhu a mírný kopec například pro jízdu na sáňkách. "Teploty musí být alespoň tak tři dny po sobě kolem minus pěti, pak budeme moci začít se zasněžováním," řekla mluvčí Žlutých lázní Hana Tietze.

Se sáňkami budou moci Pražané pravděpodobně vyrazit i do Riegrových sadů, kde místní radnice plánuje zasněžit svah. Vedení Prahy 2 uvažuje, že uměle vyrobený sníh přiveze z jiné zimní akce a na udržení dostatečné sněhové pokrývky si půjčí sněhové dělo.

Autoři: ,