Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přešov chce konkurovat Riu

Magazín

  10:21
PREŠOV - „Jestliže chcete upozornit na slovenské umění, stačí postavit ve středu města sochu. Ale pokud chcete přitáhnou pohled nejen Evropy, ale také celého světa, postavte 33 metrů vysokou sochu Ježíše Krista v srdci Šariše,“ napsal koncem března slovenský deník Hospodárské noviny. S nápadem postavit obří sochu přišli primátor Prešova Pavel Hagyari a sochař Martin Pala.

Model sochy Ježíše Krista představil primátor Pavel Hagyari. foto: ČTK

Jak řekli tvůrci, důvodem pro její stavbu je přitáhnout pozornost na celé slovenské umění a kulturu. Bronzový model sochy o velikosti zhruba půl metru ve čtvrtek poprvé veřejně představil prešovský primátor.

„Tvar sochy je dokončen, začínáme připravovat její stavbu organizačně a zahajujeme proces získávání peněz,“ řekl ČTK Hagyari. Socha bude představovat stojícího Ježíše Krista se symbolickým gestem otevřených rukou. „Jde o to, že Ježíš Kristus je symbolem západní civilizace a křesťanství. Také v současnosti dává lidem smysl a je ztělesněním víry,“ řekl Martin Pala. Socha, která bude o metr vyšší než nejznámější existující socha Ježíše nad brazilským Riem de Janeiro, by podle Hagyariho slov měla dostat Prešov na turistickou mapu světa, ale zároveň má za úkol upozornit na celou slovenskou kulturu. „Tato socha vzniká i proto, aby se o kultuře jako takové hovořilo. Někdy je totiž až vulgární hovořit o umění a my to chceme změnit,“ dodal Pala.

Model sochy Ježíše Krista představil primátor Pavel Hagyari.Náklady na stavbu sochy by měly podle Hagyariho dosáhnout 30 milionů slovenských korun, což je dvojnásobek původního odhadu. Peníze chce vedení města získat od sponzorů a z veřejné sbírky. Odostatek financí zřejmě nouze nebude, protože si tento výjimečný projekt získal dostatečnou publicitu již před začátkem realizace.

Místo pro sochu se zatím
hledá Kde bude socha přesně stát, zatím není zřejmé. „Musí se připravit projekt na stavební povolení, který navrhne statické a technologické řešení. Od toho závisí, kde bude socha nakonec stát,“ řekl Pala. Město připravuje celkem tři lokality, rozhodnutí bude podle Hagyariho záviset i na dohodě s majiteli pozemků.

Socha by měla být z bílého betonu, uvnitř bude dutá. Podepírat ji bude ocelová konstrukce. „Beton jsme vybrali z konstrukčních důvodů, protože při těchto rozměrech by nikdo sochu neodléval z bronzu,“ zdůvodnil volbu materiálu Pala. Pokud půjde vše hladce, socha by měla být odhalena do 3 let.

Nejvyšší existující socha Ježíše stojí nad brazilským Riem de Janeiro, s podstavcem měří 38 metrů. Prešovská socha bude mít s podstavcem 39 metrů. Evropský rekord v současnosti drží socha v severošpanělské Palencii, která má 30 metrů. Největší výšky však dosahuje socha Krista Krále v Lisabonu. Měří 28 metrů, ale stojí na 82 metrů vysokém vyhlídkovém podstavci s výtahem. Celý objekt se tak pne do výše 110 metrů. Na Slovensku je zatím nejvyšší sochou postava sovětského vojáka, která se na bratislavském Slavíně tyčí do výšky 10 metrů.
Autoři:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat