1. dubna 2010 17:34 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Primátorův žert: Kubera v Teplicích kontroloval rychlost na přechodu

Teplický primátor Kubera měřil 1. dubna rychlost chodců na přechodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplický primátor Kubera měřil 1. dubna rychlost chodců na přechodu. | foto: ČTK

TEPLICE Rychlost chodců na přechodu pro chodce v centru Teplic se rozhodl měřit teplický primátor Jaroslav Kubera. Na 1. dubna, kdy si lidé tropí aprílové žerty, vydal vyhlášku, která chodcům s tolerancí dvě vteřiny nařizuje přejít přechod za osm vteřin, aby zbytečně nezdržovali dopravu.

Kubera řekl, že akcí chtěl nejen pobavit, ale i upozornit na řadu vyhlášek, které různá města podle něho naprosto zbytečně vydávají.

Teplická chodecká vyhláška stanovuje, že každý, kdo chce přecházet přechody ve městě, musí mít takzvaný chodecký průkaz. Pokud mu strážníci změří příliš nízkou rychlost přecházení, dostane trestné body. Po obdržení určitého počtu bodů o průkaz přijde a bude následovat trest. "Bude smět chodit pouze po chodníku na jedné straně vozovky," prohlásil Kubera.

Přiznává, že již se svými kolegy ve vyhlášce objevil nedostatky, stejně jako se to často stává u zákonů přijatých českých parlamentem. Podle něho nepamatuje na chodce, kteří budou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Dodal, že Teplice budou v tomto ohledu nekompromisní.

Každého, kdo pod vlivem návykové látky vstoupí na přechod, potrestají. Nepočítá s žádnou tolerovanou hranicí alkoholu v krvi.

Primátorův žert, kdy se stopkami rychlost přecházení lidí měřil, dnes většinu chodců pobavil. Kubera tvrdí, že většina z ním oslovených lidí souhlasí s jeho názorem, že města i stát příliš mnoha zákony a předpisy regulují lidský život. Terčem jeho kritiky, jsou například vyhlášky, které omezují sekání trávy nebo údajná vyhláška, která říká, kdy lidé smějí grilovat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz