Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Princ Charles slaví šedesátiny

Princ Charles | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ Charles | foto: ČTK

LONDÝN  Nejznámější čekatel na královský trůn oslaví dnes své šedesáté narozeniny. Slavit bude ale hned několikrát.

Již několik dní před samotnými narozeninami vyrazil Charles se svou chotí Camillou na oslavy výročí konce první světové války do Francie. Zde měli na programu i večeři s prezidentem Sarkozym a jeho manželkou Carlou Bruniovou. Ve středu se princ sešel s představiteli pojišťoven a v rámci své kampaně Climate Wise propagoval šíření ekologických hodnot. Večer byl na jeho počest uspořádán komediální galavečer v londýnském New Wimbledon Theatre.

Pobavit se přišly hvězdy jako Robin Williams, Rowan Atkinson či John Cleese z legendárních Monty Pythonů. Čtvrtek se nesl ve znamení jednoho ze dvou vrcholů oslav. Charlesova matka královna Alžběta II. pro svého nejstaršího syna uspořádala slavnostní recepci s večeří v Buckinghamském paláci. Na oficiální oslavu bylo pozváno asi 450 politiků, členů královských rodin a zástupců Charlesových nadací. Po recepci následoval koncert londýnského Philharmonia Orchestra.

Na samotné páteční narozeniny bude mít princ běžný program. Čeká ho také například koncert klasické hudby pro děti v londýnské Covent Garden.

Druhý „zlatý hřeb“ oslav čeká následníka trůnu v sobotu. Jeho manželka vévodkyně z Cornwallu pro něj naplánovala velkolepou soukromou oslavu. Uskuteční se na jeho venkovském sídle Highgrove v hrabství Gloucestershire. O hudbu na tomto večírku, na který bylo pozváno několik set hostů, bude postaráno přímo mistrovsky. Úlohy se ujal další šedesátník, rocker Rod Stewart. Hudebník je zároveň velvyslancem Charlesovy nadace Prince's Trust. Britské listy si hlavně všímají očekávané přítomnosti princových synů Williama a Harryho a jejich přítelkyň Kate Middletonové a Chelsey Davyové.

Jaké dárky na prince z Walesu čekají? Bude například vydána upomínková mince či rozsáhlý televizní dokument stanice BBC, který připomíná princovy záliby od ekologie až po architekturu. Charles pro tuto svou oblibu dokonce čtyřikrát navštívil Prahu. Věnuje se také malbě, alternativní medicíně a podporuje biofarmaření.

Pro svého manžela připravila Camilla šedesát jednotlivých dárků, jeden za každý rok života. Mezi nimi budou prý turistické boty, rybářský prut na muškaření, dva keře růží Charlesových oblíbených odrůd Margaret Merrill a Frederic Mistral, stránka Timesů ze 14. listopadu 1948 či láhev whisky Glen Grant z roku 1948. Podle Daily Mail Camilla také dala svázat některé z jejich milostných dopisů.
 Princ se začátkem roku stal nejstarším princem z Walesu v britské historii. Opět tedy vyvstává otázka, kdy na trůn skutečně usedne. Jeho matka Alžběta II. totiž před pár měsíci oslavila již osmdesáté druhé narozeniny.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!