Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Princ Harry je podporučíkem

Magazín

  8:31
LONDÝN - Elitní vojenská akademie Sandhurst včera hostila vzácnou návštěvu: britskou královnu Alžbětu II., jejího syna Charlese a snachu Camillu. Důvodem příjezdu královské rodiny byla slavnostní důstojnická přísaha, kterou skládal Charlesův mladší syn Harry.

Princ Harry v maskáčích. foto: AFP

Harry, kterého několik let provázela pověst černé ovce, nastoupil na Sandhurst loni v květnu. Po deseti měsících výcviku si vysloužil hodnost podporučíka a byl zařazen do prestižního pluku Blues and Royals.

Teď by měl absolvovat ještě speciální výcvik jako velitel průzkumné jednotky, a poté bude mít na povel jedenáct mužů a čtyři tanky. S nimi by v budoucnu mohl být odvelen do válečné zóny. V úvahu připadá Afghánistán, kam se Británie brzy chystá vyslat několik tisíc vojáků. Druhou variantou je mise v Iráku.

Jedenadvacetiletý Harry tvrdí, že se svým vojenským povinnostem rozhodně nehodlá vyhýbat. „V žádném případě nebudu sedět doma na zadku, zatímco moji hoši budou bojovat za svou zemi. Možná to zní přehnaně vlastenecky, ale myslím to vážně,“ uvedl princ už vloni.

Včerejší přehlídku Harry absolvoval spolu s dalšími dvěma stovkami studentů akademie. Královna Alžběta, která se této tradiční slavnosti zúčastnila poprvé po patnácti letech, novopečené důstojníky osobně pozdravila.

„Tento den je počátkem vaší kariéry, a já doufám, že budete velmi úspěšní. Modlím se za vás všechny a důvěřuji vám,“ prohlásila žena, která příští týden oslaví své osmdesáté narozeniny. Královna se na pár vteřin zastavila i u svého vnuka a prohodila s ním několik slov, po nichž se na Harryho tváři objevil spontánní úsměv od ucha k uchu.

Přestože se do Sandhurstu sjela řada britských novinářů, Harry se před nimi nemohl pochlubit novými výložkami s jednou hvězdou. Tradice totiž velí, že během přísahy musí být výložky zakryté páskou, která se strhne až o půlnoci na plese akademie.

Na přísahu se přišel podívat i Harryho starší bratr William, který na akademii Sandhurst nastoupil až letos. Po dokončení školy získá titul kapitán. Bude mít tedy vyšší šarži než Harry, a to proto, že se na rozdíl od bratra pyšní vysokoškolským titulem.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...