9. května 2011 13:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Příšerka. V USA se narodilo mládě hrabáče

Mládě hrabáče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mládě hrabáče. |

TAMPA Floridská zoologická zahrada se raduje z nového přírůstku - mláděte hrabáče. Fotografie živočicha, jenž jakoby patřil na jinou planetu, otiskl britský deník The Daily Mail.

Mládě tohoto afrického savce se narodilo na počátku dubna a od narození je v péči ošetřovatelů. Vedení zahrady se totiž obává, že by ho matka mohla omylem zašlápnout.

Mládě hrabáče.

Dosud bezejmenné mládě je jedním z 35 hrabáčů v celé Severní Americe. Tohoto savce z čeledi hrabáčovitých můžete ale spatřit i v Zoo Praha. Podle zoologické zahrady není odchov těchto zvířat jednoduchou záležitostí. Momentálně v Praze můžete vidět celkem tři exempláře, jednoho samce a dvě samice. Poslední mládě tohoto živočicha se v Praze narodilo roce 2004.

Hrabáč je i v Praze
Hrabáč je samotář, který se živí hmyzem a je aktivní v noci. Špatně vidí, zato čich má velmi vyvinutý. Potravu vyhledává zvláštním čenichem, pomocí silných předních nohou rozhrabává termitiště a mraveniště a na dlouhý jazyk dlouhý pak nalepuje hmyz. Podle The Daily Mail je schopný pozřít až 50 tisíc mravenců za hodinu.

Mládě hrabáče ve floridské zoo.

Hrabáč je středně velký savec původem z Afriky. Anglické jméno Aardvark pochází z afrikánštiny a znamená "zemní prase", jelikož původní osidlovatelé z Evropy ho považovali za podobného praseti. Hrabáči žijí v Africe na jih od Sahary mimo území s pralesním porostem.

jvJana Vrubelová

Najdete na Lidovky.cz