Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přispění na Facebook vyvolává stejné uspokojení jako sex

Magazín

  15:00
CAMBRIDGE - Záznam na internetových sociálních sítích jako Facebook může díky stimulaci stejných oblastí mozku vyvolat identický pocit uspokojení jako sex nebo dobré jídlo. Vyplývá to ze studie vědeckého týmu Diany Tamirové z Harvardovy univerzity v americkém státě Massachusetts.
Facebook. (Ilustrační foto.)

Facebook. (Ilustrační foto.) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Odborníci vysvětlují zmíněný účinek pudem něco o sobě říci. Asi 30 až 40 procent doby hovoru totiž věnuje mluvčí tomu, aby svému okolí sdělil své zážitky a pocity. A prozrazení osobních podrobností jiným je přitom vnímáno jako odměna.

Vědci v rámci výzkumu ale nezjišťovali, o jak velký stupeň uspokojení jde.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nedokazovali jsme, zda prozrazení osobních podrobností stimuluje patřičné nervové oblasti stejnou měrou, jak činí ostatní odměňující aktivity," uvedla Tamirová.

Ze závěrů vědecké práce mimo jiné vyplývá, že pokud lidé vypráví osobní podrobnosti příteli, tak jim to podle všeho přináší větší uspokojení než stejný rozhovor s neznámým člověkem.

Vědecký tým také zjistil, že účastníci experimentu byli ochotni vzdát se dokonce peněz, aby mohli o sobě něco prozradit. V průměru byli ochotni vzdát se 17 procent výdělku výměnou za to, aby se otázky týkající se jiných lidí či témat obrátily na jejich vlastní život. Podobné výsledky již vědci získali v minulosti, když jako alternativu k penězům nabízeli pohledy na atraktivní zástupce opačného pohlaví.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat