Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Přispění na Facebook vyvolává stejné uspokojení jako sex

Facebook. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook. (Ilustrační foto.) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

CAMBRIDGE Záznam na internetových sociálních sítích jako Facebook může díky stimulaci stejných oblastí mozku vyvolat identický pocit uspokojení jako sex nebo dobré jídlo. Vyplývá to ze studie vědeckého týmu Diany Tamirové z Harvardovy univerzity v americkém státě Massachusetts.

Odborníci vysvětlují zmíněný účinek pudem něco o sobě říci. Asi 30 až 40 procent doby hovoru totiž věnuje mluvčí tomu, aby svému okolí sdělil své zážitky a pocity. A prozrazení osobních podrobností jiným je přitom vnímáno jako odměna.

Vědci v rámci výzkumu ale nezjišťovali, o jak velký stupeň uspokojení jde.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nedokazovali jsme, zda prozrazení osobních podrobností stimuluje patřičné nervové oblasti stejnou měrou, jak činí ostatní odměňující aktivity," uvedla Tamirová.

Ze závěrů vědecké práce mimo jiné vyplývá, že pokud lidé vypráví osobní podrobnosti příteli, tak jim to podle všeho přináší větší uspokojení než stejný rozhovor s neznámým člověkem.

Vědecký tým také zjistil, že účastníci experimentu byli ochotni vzdát se dokonce peněz, aby mohli o sobě něco prozradit. V průměru byli ochotni vzdát se 17 procent výdělku výměnou za to, aby se otázky týkající se jiných lidí či témat obrátily na jejich vlastní život. Podobné výsledky již vědci získali v minulosti, když jako alternativu k penězům nabízeli pohledy na atraktivní zástupce opačného pohlaví.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.