Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přívaly sněhu a kruté mrazy? Pávům ze Senátu to nevadí

Magazín

  9:35
PRAHA - Zvířena ve Valdštejnské zahradě přežila nedávný příval sněhu i současné mrazy bez úhony. Rozmary zimy se nijak nepodepsaly na zdraví ani u výrů ve voliéře, ani u pávů.

Páv ve Valdštejnské zahradě foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Jim za obydlí nyní slouží přístřešek u zahradního vchodu do Valdštejnské jízdárny, řekl tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka.

Páv ve Valdštejnské zahradě"Zvířecí obyvatelé Valdštejnské zahrady jsou v pohodě a zima a sníh jim nijak neuškodily," uvedl. Podotkl, že původní vlastí pávů je oblast Pamíru, takže středoevropské zimy přežívají bez problémů.

Senátní pávi podle Kostky mají přes zimu v jídelníčku granule pro ně určené, na zobání trávy a hmyzu budou muset počkat do jara. Zimní menu pro výry se nijak neliší od potravy v jiných ročních obdobích, dostávají kuřecí maso, myši a vitaminové doplňky.

Obě společenství opeřenců patří si návštěvníci zahrady oblíbili. Hlavně loni k tomu přispěla paví rodinka, neboť se rozrostla o rekordních 16 mláďat. Dospělých pávů je v zahradě sedm.

Ne všichni mladí pávi a pávice v zahradě zůstanou, tak jako v minulosti někteří z nich najdou své působiště v jiných zámeckých nebo zoologických zahradách.

Pravidelný ptačí "baby boom" zahajují v zahradě počátkem jara výři, jichž je nyní dvanáct. Počet opeřenců v zahradě zvyšují také dobrovolní obyvatelé zahradního jezírka - slípka zelenonohá a od předloňského roku i kachna březňačka.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!