28. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Proč psy ve sněhu nezebou tlapky?

Pes - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

TOKIO Proč psům ve sněhu není zima a nezebou je tlapky? Japonští vědci mají odpověď: zvířata údajně používají systém podobný ústřednímu topení, který krev ochlazenou po dotyku se zemí ohřívá už v nohou, takže zbytek těla se nezchlazuje.

Profesor Hirojoši Ninomija tvrdí, že chladnou krev, která byla v kontaktu s prochlazenou zemí, zahřívá teplá, okysličená krev ze zbytku těla. "Psi teplo vyměňují na konci svých končetin. Tepenná krev proudí do konečků nohou, a než se vrátí k srdci, ohřeje žilní krev. Jinými slovy psi mají v nohou výměnný tepelný systém," napsal Ninomija v časopise Veterinary Dermatology.

Ninomija studoval konzervované psí tlapy pod mikroskopem a zjistil, že v nich jsou žíly a tepny v těsné blízkosti. Teplo krve proudící v tepnách od srdce je tak snadno předáno žilám. Tímto způsobem se v psích tlapkách udržuje stálá teplota i za mimořádného chladu.

Podobný tepelný mechanismus používají také jiná zvířata, například delfíni, řekl Ninomija. Upozornil ale také na to, že se nedá říci, že by se v chladu cítili dobře všichni psi. "Vyvinuli se z vlků a něco z nich si stále udržují. To ale neznamená, že máme psy vláčet bez přestání sněhem. Dnes je mnoho ras, které chlad nesnášejí dobře," prohlásil profesor.

Lidovky.cz, ČTK