27. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Prostituce a drogy vynášejí Nizozemsku stejně jako prodej chleba

Videokampaň, která upozorňuje na obchod s ženami, se odehrává za okny jednoho z veřejných domů v Amsterodamu v ulici Red Light District. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Videokampaň, která upozorňuje na obchod s ženami, se odehrává za okny jednoho z veřejných domů v Amsterodamu v ulici Red Light District. | foto: YouTube

AMSTERODAM Prostituce a prodej drog přinášejí nizozemské ekonomice ročně sumu 2,5 miliardy eur (zhruba 69 miliard korun), což představuje 0,4 procenta jejího výkonu.

Je to srovnatelné s částkou, která se v zemi za rok utratí za chléb, a mírně převyšuje nizozemskou spotřebu sýrů. Vyplývá to z dnešní zprávy nizozemského statistického úřadu, který úpravami výpočtu hrubého domácího produktu (HDP) reaguje stejně jako ostatní evropské země na směrnice Evropské unie.

Zhruba polovina produkce odvětví prostituce a drog se spotřebovává na domácím území, zejména v takzvaných coffee shopech a ve "čtvrtích červených luceren". Zbytek jde na vývoz, což se týká primárně drog, uvedl úřad podle agentury Reuters.

Evropské země nyní aplikují nová pravidla pro měření HDP. Ta mimo jiné vyžadují, aby údaje obsahovaly odhady příjmů z prostituce a prodeje drog.

Britský statistický úřad v květnu odhadl, že zahrnutí drog a prostituce zvýší HDP země o téměř jedno procento. Po všech požadovaných změnách, zejména kapitalizaci výdajů na výzkum a vývoj nebo vojenských výdajů, bude HDP proti dosud naměřené úrovni vyšší o 4-5 procent. Podobné zvýšení HDP po všech změnách odhadl minulý týden i Český statistický úřad.

Francie už sdělila, že ke svým výpočtům HDP odhady příjmů z drog ani nelegální prostituce přidávat nebude. Tamní statistický úřad to odůvodnil tím, že takovéto transakce nejsou vždy založeny na souhlasu obou stran.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.