26. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Prvenství Ústí nad Labem. Před devadesáti lety se v Česku promítal první zvukový film

Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem. | foto: Wikimedia/RomanM82

Praha Příchod zvuku znamenal pro film na celém světě výrazný přelom. Nejinak tomu bylo i v meziválečném Československu, kam se zvukový film dostal dva roky po své světové premiéře v USA. V Ústí nad Labem se před devadesáti lety, 26. dubna 1929, uskutečnilo první promítání zvukového filmu, reklamy místního průmyslníka. Pražští diváci si museli na zvuk ještě bezmála čtyři měsíce počkat, první americký zvukový film uvedlo pražské kino Lucerna 13. srpna 1929.

Ono památné promítání v tehdejším kině Alhambra v ústeckém Střekově se uskutečnilo za vydatné podpory továrníka Jiřího Schichta, kterou poskytl německé společnosti Wolframfilm. Rozměrná zvuková aparatura stála půl milionu korun tehdejší měny. Promítání přihlížela nejen ústecká smetánka, ale i hosté z Prahy. Nejprve viděli snímek ozvučený pomocí gramofonové desky, aby mohli porovnat kvalitu s novým systémem, který k nim posléze promluvil z plátna ústy samotného továrníka Schichta. Tento majitel firmy na výrobu mýdla ve svém vystoupení zdůraznil význam zvukového filmu zejména pro reklamu.

Nakonec diváci zhlédli několik krátkých amerických a německých zvukových filmů. První český zvukový film Tonka Šibenice byl natočen o rok později v Paříži.

ČTK