25. května 2009 20:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První nemocný H1N1, malý Mexičánek, bude mít sochu

Malý Mexičan Edgar Hernández bude mít sochu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malý Mexičan Edgar Hernández bude mít sochu. | foto: Reprofoto

JALAPA Pětiletý klučina, který je považován za první případ nemocného novou chřipkou H1N1 v Mexiku, bude mít svou obdobu sošky Manneken-Pis, tedy známého čurajícího chlapečka z belgické metropole Bruselu.

Oznámily to úřady ve státě Veracruz, kde uzdravený Edgar Hernández se svou rodinou žije. Zaslouží si sochu, tvrdí veracruzský guvernér Fidel Herrera Beltrán.

Vzbudil totiž u mexických i zahraničních médií zájem, jenž třítisícové městečko La Gloria proměnil v turistické lákadlo. "La Gloria je dnes významnou turistickou destinací a my příští týden odhalíme sochu malého Edgara Hernándeze, podobnou Manneken-Pisovi v belgickém Bruselu," prohlásil.

Slavná belgická postavička je symbolem ducha nezávislosti Bruselanů. Jedna z legend o ní tvrdí, že vznikla počátkem 17. století jako pocta chlapci, jenž tímto způsobem uhasil doutnák bomby, kterou ve městě chtěli odpálit nepřátelé. Edgarova socha bude vztyčena na hoře Cofre de Perote, jež se tyčí nad La Glorií, upřesnil guvernér.

Chlapci byla v médiích věnována pěkná řádka reportáží. Formálně zatím za první případ v Mexiku ale vyhlášen nebyl. Ani žena, která zemřela na chřipku nazývanou prasečí jen pár set kilometrů od Edgarova domova. Stejně tak nebylo oficiálně stanoveno, jestli první případy chřipky vznikly v Mexiku nebo v Kalifornii ve Spojených státech.

Doposud si nicméně chřipka ve více než čtyřech desítkách zemí vyžádala přes 80 obětí na životech a jen v Mexiku jí onemocnělo kolem 4000 lidí. Mexiko oceňuje i Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která reagovala na poplach vyhlášený Mexikem a předešla hromadným úmrtím na novou chřipku v dalších zemích.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz