Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První 'vesmírný čedar' přistál v Británii, let přežil bez úhony

Magazín

  11:32
LONDÝN - Dobrý čedar zřejmě vydrží vše. Nadšenci z jedné britské sýrařské firmy vypustili v úterý do atmosféry blok sýra, aby tak oslavili 40. výročí vkročení člověka na Měsíc. Ve čtvrtek první 'vesmírný čedar' přistál zpátky na Zemi.
Čedar (ilustrační foto)

Čedar (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Sýraři nad svou sondou ztratili kontrolu. Ve středu v noci ji našla na zahradě obyvatelka Cressexu v hrabství Buckinghamshire a odevzdala na policii, která neporušený klín sýra předala majitelům.

Čedar byl umístěn na talíři připevněném ke krychlovému boxu, který obsahoval kameru a naváděcí systém GPS. Do atmosféry ho vynesl meteorologický balon plněný héliem.

GPS systém ale přestal fungovat krátce po startu a rozbila se i kamera, která měla natáčet chování sýra během letu. Balon pravděpodobně dosáhl svrchní vrstvy atmosféry, neboť prasknul. Poté již následoval volný pád, který skončil v Cressexu asi 120 kilometrů od místa vypuštění.

Podle sýraře Doma Lanea policii ve městě High Wycombe netradiční "návštěvník z vesmíru" pobavil. Lane policistům na oplátku nechal několik pravých čedarů, aby je předali poctivé nálezkyni.

K dalšímu osudu "kosmického čedaru" poznamenal: "Trochu ho ochutnám, abych zjistil, zda ve vysoké výšce uzrál, a pak pravděpodobně půjde do skleněné vitríny v naší kanceláři," řekl BBC.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!