30. července 2009 11:32 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První 'vesmírný čedar' přistál v Británii, let přežil bez úhony

Čedar (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čedar (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

LONDÝN Dobrý čedar zřejmě vydrží vše. Nadšenci z jedné britské sýrařské firmy vypustili v úterý do atmosféry blok sýra, aby tak oslavili 40. výročí vkročení člověka na Měsíc. Ve čtvrtek první 'vesmírný čedar' přistál zpátky na Zemi.

Sýraři nad svou sondou ztratili kontrolu. Ve středu v noci ji našla na zahradě obyvatelka Cressexu v hrabství Buckinghamshire a odevzdala na policii, která neporušený klín sýra předala majitelům.

Čedar byl umístěn na talíři připevněném ke krychlovému boxu, který obsahoval kameru a naváděcí systém GPS. Do atmosféry ho vynesl meteorologický balon plněný héliem.

GPS systém ale přestal fungovat krátce po startu a rozbila se i kamera, která měla natáčet chování sýra během letu. Balon pravděpodobně dosáhl svrchní vrstvy atmosféry, neboť prasknul. Poté již následoval volný pád, který skončil v Cressexu asi 120 kilometrů od místa vypuštění.

Podle sýraře Doma Lanea policii ve městě High Wycombe netradiční "návštěvník z vesmíru" pobavil. Lane policistům na oplátku nechal několik pravých čedarů, aby je předali poctivé nálezkyni.

K dalšímu osudu "kosmického čedaru" poznamenal: "Trochu ho ochutnám, abych zjistil, zda ve vysoké výšce uzrál, a pak pravděpodobně půjde do skleněné vitríny v naší kanceláři," řekl BBC.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz