Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

První začaly vylézat ženy

Magazín

  10:19
MOSKVA/PRAHA - Historie členů pravoslavné sekty, kteří se rozhodli počkat si na konec světa v temném podzemí, se zřejmě chýlí ke konci. Pětatřicet sektářů se nacházelo ve vydlabaných norách nedaleko ruského města Penza od loňského listopadu. Veškeré rozhovory o tom, že by na povrch měly v zájmu zachování zdraví vyjít alespoň děti, doposud k ničemu nevedly - sektáři pouze vyhrožovali, že se v případě použití síly ze strany policie upálí.

Sektáři, kteří se zakopali do jeskyně, budou čekat na konec světa raději doma. foto: FOTO: ČTK/KOLÁŽ ŠIMON/LN

K zásadnímu obratu došlo až koncem minulého týdne: labyrint chodeb, v hlíně vydlabaných „pokojíčků“, „koupelen“ i „jídelen“ se začal hroutit. 28. března vyšlo dobrovolně na denní světlo prvních pět žen - neupřesnily, zda se domnívají, že již nastal konec světa, či zda se obávají o svůj život a rozhodly se změnit místo, kde budou katastrofu očekávat.

Jak přibývalo vody, kamení a hlíny, která se sypala sektářům na hlavu, ubývalo u zbytku sekty odhodlání dočkat se konce světa v málo komfortních podmínkách. V 7 hodin 45 minut došlo k dalšímu závalu. Poté vylezlo na povrch ještě 14 osob. V kobkách ale v úterý večer stále zůstávalo ještě 12 dospělých a dvě děti, jednomu z nich ještě nejsou dva roky.

Představitelé Penzenské oblasti, popové, specialisté z ministerstva pro výjimečné situace i příbuzní sektářů je nepřetržitě přesvědčovali o nesmyslnosti jejich počínání. Kromě toho jim policie slíbila, že budou moci i na povrchu zůstat v izolaci od okolního světa.

Tak se včera podařilo dostat na povrch i nejzarytějšího sektáře Vitalije Nědogona, který bránil v odchodu všem ostatním. On i jeho stoupenci byli ihned odvezeni k němu domů, kde se mohli opět uzavřít před světem. Zdravotní ošetření si nepřáli. Policie Nědogona sleduje, protože se zřejmě snažil silou zabránit v odchodu z podzemí ostatním - ženy, které se rozhodly k odchodu z kobek už minulý týden, strhával za nohy zpět.

Vůdce sekty řídil akci z domova
Pět členek sekty, které již opustily jeskyni, nejeví žádné střízlivé pochopení situace a chtějí nadále o samotě čekat na konec světa. Usídlily se pro změnu v domě původního vůdce sekty a autora ideje „konce světa“ Petra Kuzněcova. Ten se ale do podzemí nikdy se svými přívrženci neukryl, pouze řídil před několika měsíci „výkopové“ práce ze svého nedalekého domu. Policie ho ale před několika týdny zatkla a umístila do psychiatrické léčebny. Nyní souhlasil s tím, aby ženy, které vylezly na povrch, čekaly na konec světa u něj doma. Ty si zásadně nepřejí kontakt s nikým včetně novinářů, kteří se ale sjeli na místo z celého Ruska a obec doslova obklíčili v očekávání jakékoliv možnosti potkat někoho z členů sekty.

Mezitím se záchranáři snaží udržet při životě zbývajících 12 dospělých, kteří zůstávají v kobkách. Vyryli jedenáctimetrovou šachtu, kterou proudí do podzemí vzduch a kterou je možné odčerpávat vodu. Stále však hrozí, že bude zaplaven hlavní vstup do podzemí, který je už nyní částečně neprůchodný. Včera v odpoledních hodinách došlo zřejmě v myslích lidí zůstávajících v podzemí k zásadnímu zvratu, protože se začali sami aktivně snažit vykopat ze své strany otvor, kterým by mohli vylézt ven. Se záchranáři přitom nekomunikovali. Nyní se údajně intenzivně modlí a na světlo boží hodlají vyjít ve středu ráno.