Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První začaly vylézat ženy

Sektáři, kteří se zakopali do jeskyně, budou čekat na konec světa raději doma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sektáři, kteří se zakopali do jeskyně, budou čekat na konec světa raději doma. | foto: FOTO: ČTK/KOLÁŽ ŠIMON/LN

MOSKVA/PRAHA Historie členů pravoslavné sekty, kteří se rozhodli počkat si na konec světa v temném podzemí, se zřejmě chýlí ke konci. Pětatřicet sektářů se nacházelo ve vydlabaných norách nedaleko ruského města Penza od loňského listopadu. Veškeré rozhovory o tom, že by na povrch měly v zájmu zachování zdraví vyjít alespoň děti, doposud k ničemu nevedly - sektáři pouze vyhrožovali, že se v případě použití síly ze strany policie upálí.

K zásadnímu obratu došlo až koncem minulého týdne: labyrint chodeb, v hlíně vydlabaných „pokojíčků“, „koupelen“ i „jídelen“ se začal hroutit. 28. března vyšlo dobrovolně na denní světlo prvních pět žen - neupřesnily, zda se domnívají, že již nastal konec světa, či zda se obávají o svůj život a rozhodly se změnit místo, kde budou katastrofu očekávat.

Jak přibývalo vody, kamení a hlíny, která se sypala sektářům na hlavu, ubývalo u zbytku sekty odhodlání dočkat se konce světa v málo komfortních podmínkách. V 7 hodin 45 minut došlo k dalšímu závalu. Poté vylezlo na povrch ještě 14 osob. V kobkách ale v úterý večer stále zůstávalo ještě 12 dospělých a dvě děti, jednomu z nich ještě nejsou dva roky.

Představitelé Penzenské oblasti, popové, specialisté z ministerstva pro výjimečné situace i příbuzní sektářů je nepřetržitě přesvědčovali o nesmyslnosti jejich počínání. Kromě toho jim policie slíbila, že budou moci i na povrchu zůstat v izolaci od okolního světa.

Tak se včera podařilo dostat na povrch i nejzarytějšího sektáře Vitalije Nědogona, který bránil v odchodu všem ostatním. On i jeho stoupenci byli ihned odvezeni k němu domů, kde se mohli opět uzavřít před světem. Zdravotní ošetření si nepřáli. Policie Nědogona sleduje, protože se zřejmě snažil silou zabránit v odchodu z podzemí ostatním - ženy, které se rozhodly k odchodu z kobek už minulý týden, strhával za nohy zpět.

Vůdce sekty řídil akci z domova
Pět členek sekty, které již opustily jeskyni, nejeví žádné střízlivé pochopení situace a chtějí nadále o samotě čekat na konec světa. Usídlily se pro změnu v domě původního vůdce sekty a autora ideje „konce světa“ Petra Kuzněcova. Ten se ale do podzemí nikdy se svými přívrženci neukryl, pouze řídil před několika měsíci „výkopové“ práce ze svého nedalekého domu. Policie ho ale před několika týdny zatkla a umístila do psychiatrické léčebny. Nyní souhlasil s tím, aby ženy, které vylezly na povrch, čekaly na konec světa u něj doma. Ty si zásadně nepřejí kontakt s nikým včetně novinářů, kteří se ale sjeli na místo z celého Ruska a obec doslova obklíčili v očekávání jakékoliv možnosti potkat někoho z členů sekty.

Mezitím se záchranáři snaží udržet při životě zbývajících 12 dospělých, kteří zůstávají v kobkách. Vyryli jedenáctimetrovou šachtu, kterou proudí do podzemí vzduch a kterou je možné odčerpávat vodu. Stále však hrozí, že bude zaplaven hlavní vstup do podzemí, který je už nyní částečně neprůchodný. Včera v odpoledních hodinách došlo zřejmě v myslích lidí zůstávajících v podzemí k zásadnímu zvratu, protože se začali sami aktivně snažit vykopat ze své strany otvor, kterým by mohli vylézt ven. Se záchranáři přitom nekomunikovali. Nyní se údajně intenzivně modlí a na světlo boží hodlají vyjít ve středu ráno.
Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.