Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

První žena přeplavala Atlantik

Magazín

  20:40
SAN JUAN/PRAHA - Americká sportovkyně prý snila o tom, že jednou přeplave oceán, už od dětství. Svůj sen si nakonec Jennifer Figgeová splnila v šestapadesáti letech, když minulý týden vystoupila z moře na písčitou pláž karibského Trinidadu. Čtyřiadvacet dní sem plavala z pobřeží afrických ostrovů Cape Verde. Američanka se tak stala první ženou na světě, které se podařilo Atlantský oceán přeplavat.

Americká plavkyně Jennifer Figgeová foto: ČTK

„Ani jednou jsem nezaváhala,“ řekla Figgeová, která musela během cesty překonat až devítimetrové vlny a silné větrné poryvy. Podle původního plánu prý měla doplavat na Bahamské ostrovy, kvůli nepřejícímu počasí však musela svou cestu prodloužit asi o půl druhého tisíce kilometrů, píše agentura AP.

„Udělala bych to znovu. V bazénu si přece můžu zaplavat kdykoliv,“ dodala odvážná plavkyně, která musela být po celou cestu chráněna speciálně vyrobenou klecí proti možnému útoku žraloků.

O tom, že je Figgeová zřejmě ve výborné formě, svědčí i fakt, že její dobrodružství na Trinidadu nekončí. Američanka totiž prozradila, že má nyní v plánu ještě proplout Karibikem na Britské Panenské ostrovy.

Pak už ale zamíří domů, do Colorada, kde několik měsíců trénovala zasněhových i dešťových přeháněk ve venkovním bazénu.

Doma na ni prý kromě rodiny a přátel netrpělivě čeká psí přítel – aljašský malamut Hank. „Můj pes neví, kde jsem. Tak už je na čase, abych se vrátila,“ svěřila se Figgeová s úsměvem.

Jako první žena navázala Jennifer Figgeová na deset let starý rekordní výkon francouzského plavce Benoita Lecomteho, který jako první člověk vůbec sám přeplaval Atlantský oceán. Jeho plavba z amerického Massachusetts do Francie tehdy trvala třiasedmdesát dní. Lecomtena moři vlastními silami urazil neuvěřitelných šest tisíc čtyři sta kilometrů. Figgeovou na neobvyklé cestě doprovázela plachetnice a tým přátel, kteří se starali nejen o navigaci a měření, ale také o správný přísun energie pro sportovkyni, která během svého výkonu spalovala každý den až osm tisíc kalorií. Strava se skládala hlavně z těstovin, masa, ryb a také oblíbeného arašídového másla. Krom toho dostávala pravidelné dávky energetických nápojů. Nejdéle v kuse plavala necelých osm hodin, zatímco nejkratší pobyt ve vodě trval jednadvacet minut.

Na palubu lodi si jako talisman Figgeová vzala fotografii Gertrudy Ederleové, Američanky, která jako první žena přeplavala kanál La Manche a inspirovala tak krajanku k rekordnímu výkonu. „Máme toho hodně společného,“ vysvětlila plavkyně. „Obě při plavání mluvíme s mořem a ani jedné z nás se nikdy nechce vylézt ven z vody.“
Autoři: