Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putinovi se nelíbil obraz z roku 1972, malíř ho přemaluje

Magazín

  16:56
MOSKVA - Známý ruský malíř Ilja Glazunov slíbil ruskému premiéru Vladimiru Putinovi, že opraví svůj obraz z roku 1972, na němž je kyjevský kníže Oleg se synem Igorem. Putin totiž prohlásil, že meč v Olegově ruce připomíná spíš "nůž na řezání klobásy" než zbraň slavného panovníka

Vladimír Putin. foto: Alexej Nikolsky.AFP

"Meč je příliš krátký, spíš má v ruce nůž, jako by si krájel klobásu," prohlásil Putin před obrazem během středeční návštěvy umělcovy galerie při příležitosti oslavy jeho narozenin, napsal ruský deník Izvestija.

Kyjevský kníže Oleg se synem Igorem, který Glazunov namaloval v roce 1972. Kníže drží v ruce meč.

"Máte pravdu," odpověděl 79letý umělec, rektor ruské malířské akademie, nositel vyznamenání Lidový umělec SSSR a Zlaté medaile Pabla Picassa udělované organizací UNESCO.

Slíbil, že obraz změní, a Putina pochválil za "dobré oko". "To víte, dávám si pozor na detaily," odpověděl Putin.

Bývalý ruský prezident, nyní předseda vlády, se také pozastavil nad tím, že Glazunov namaloval sovětského diktátora Josifa Stalina společně s jeho úhlavním nepřítelem, revolucionářem Lvem Trockým. V tomto případě ale Glazunov žádné opravy neslíbil.

Vladimír Putin a malíř Ilja Glazunov.

Vladimir Putin ale není tak úplný laik ve výtvarném umění, upozorňují média. Sám občas maluje a letos v lednu vydražil v dobročinné aukci svůj vlastní obraz Uzor (Kresba na okně) za 37 milionů rublů (asi 23 milionů Kč), které šly na dětskou nemocnici. Kresba s převažující modrou a bílou barvou zachycuje okno venkovského domu se vzorkem, snad mrazivých květů, a s vyšívanými záclonami po stranách. Barevná výšivka na záclonách je podle některých hlasů "typicky ukrajinská".

Autoři: ,