16. září 2008 8:49 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Raději by oblékali Michelle

Michelle Obamová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michelle Obamová | foto: AFP

NEW YORK Kdo ozdobí Bílý dům? Cindy McCainová, nebo Michelle Obamová? Mezi módními kritiky vzbuzují manželka republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Johna McCaina a demokratického kandidáta Baracka Obamy stejné nadšení jako kdysi Nancy Reaganová a Jacqueline Kennedyová, píše agentura Reuters.

Na nedávném newyorském Týdnu módy převládala shoda, že obě potenciální první dámy mají dobrý vkus, ale většina návrhářů v tomto tradičně demokraticky laděném průmyslu by mnohem raději oblékala Obamovou než McCainovou. „Nebyla bych nadšená, kdybych měla oblékat McCainovou,“ řekla návrhářka Rebecca Taylorová.

„Michelle je opravdu svěží a mohla by jít podobným směrem jako kdysi Jackie. Myslím, že by bylo pro Ameriku dobré mít tak moderní a elegantní první dámu,“ dodala. Jestliže však styl Obamové a McCainové nenechává módní návrháře klidnými, má nějaký vliv také na prezidentskou kampaň?

„Nemyslím si, že by někdo mohl vyhrát nebo prohrát kvůli tomu, co má jeho manželka na sobě,“ říká Mickey Blum, zabývající se průzkumem veřejného mínění na Baruch College v New Yorku. „Vytváří se tím ale obecný dojem, jaká tato manželka je a jaká je pravděpodobně celá rodina.“

Jednoduchá elegance, či luxus?
Čtyřiačtyřicetiletá Obamová vystudovala práva na Princetonu a Harvardu. Objevila se v módním magazínu Vogue a časopis Vanity Fair ji zařadil na svůj mezinárodní seznam nejlépe oblékaných lidí. Obamová se blýskla především vínovými pouzdrovými šaty s černým páskem, v nichž se objevila v červnu na předvolebním sjezdu.

Čtyřiapadesátiletá McCainová je členkou představenstva rodinného podniku, pivovarské distribuční firmy Hensley&Company, a pracovala pro mezinárodní charitativní organizace. McCainová přitahuje pozornost zvláště díky finanční náročnosti svého šatníku. Časopis Vanity Fair odhadl, že jeden z modelů, který si oblékla na republikánský sjezd minulý týden, měl cenu tří set tisíc dolarů (více než pět milionů korun).

Nejdražší položkou byly - pravda - diamantové náušnice, přesto předčila současnou první dámu, Lauru Bushovou, která ji doprovázela, zhruba o devítinásobek sumy celkově utracené za oblečení a doplňky.

Přirozená křivka vs. lepenka
„Cindy McCainová možná vypadá moc uhlazeně a její oblečení je přece jen příliš nákladné a průměrným lidem cenově nedostupné,“ domnívá se Mickey Blum. „Michelle Obamová nosí šaty, které jsou pro běžné ženy a pracující matky dostupnější,“ dodává.

Pro módního guru Tima Gunna je vítězka jasná. „Michelle představuje americký styl a nebojí se ukázat své křivky. Je to svůdná žena. A Cindy, ta s těmi svými kostýmy a zapínáním až ke krku vypadá jako omotaná lepenkou.“

maj, čtk