Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rapeři přibarvují své životy, chtějí být dealery nebo členy gangu

Magazín

  12:09
Američtí rapeři staví svou kariéru na image drsných chlapíků, kteří rádi přiznávají svou nepříliš lichotivou minulost. A o ní jsou také jejich skladby, příběhy ze života, které jim vydělávají miliony dolarů. Co se ale stane, když fanoušci najednou zjistí, že se jejich oblíbenec „dělal drsnějším“, než ve skutečnosti je?

Skoro dealer - Rick Ross. foto: Reprofoto

Jedním takovým je raper Rick Ross. Jeho hity ho představují jako bývalého dealera kokainu. Teď se ale ukázalo, že pracoval jako dozorce ve věznici. Pokud mu jeho posluchači neodpustí toto životní „přikrášlení“, může to znamenat konec jeho vysněné kariéry. Jak napsala agentura Reuters, v očích ostatních ho uniforma prostě postavila na „špatnou“ stranu zákona.

Umělec s typicky tělnatou postavou a pěstěným plnovousem se ve skutečnosti jmenuje William Leonard Roberts II. Jméno Rick Ross si ale vybral podle skutečného obchodníka s drogami. Když se v loňském roce poprvé objevily fotografie, kde je hladce oholený a v uniformě vězeňského dozorce, snažil se zapírat. Pak ale vše přiznal. I přesto ale trval na tom, že jeho příběhy drogového bosse jsou pravdivé.

A to je jen jeden z mnoha případů. „Některé z těch příběhů jsou vymyšlené, některé jsou realita a oni to mísí dohromady,“ říká známý hudební manažer Devyne Stephens. „Když pak na CD tvrdí, že na někoho stříleli a někoho zabili, pak v devíti případech z deseti ve skutečnosti na nikoho nestříleli a ani nikoho nezabili.“

Chce to jen správnou image
Stephens se proslavil jako král tvůrců té „správné image“. Mezi své klienty může zařadit takové hvězdy, jako je Mary J. Bligeová, Usher, Sean „Diddy“ Combs nebo Nelly. Sám přitom přiznává, že mnozí do svých písní míchají věty z příběhů, co jen někde zaslechli. Podle jeho mínění to patrně dělá až 85 procent všech raperů. Tento trend, který se nazývá reality music, pak podle něj má poměrně zavádějící označení. Mezi jeho další „ovečky“ patří i populární raper Akon. Ten se loni stal terčem posměchu, když až dramaticky nadsadil svoji příslušnost ke gangu zlodějů aut a pobyt ve vězení.

Tato snaha je způsobená tím, že všichni začínající umělci chtějí napodobit úspěch svých předchůdců. Jejich vzory jsou přitom hlavně bývalí newyorští drogoví dealeři Jay-Z a 50 Cent, kteří se propracovali mezi nejbohatší hudebníky současnosti. „Je to na bázi:,Jsem kriminálník, vyšel jsem z ničeho, udělal z toho něco a teď se válím na jachtě v St. Tropez‘ “, vysvětluje jednoduchou rovnici Stephens.

To jsou ti, kteří se ze spárů své temné minulosti dostali, a ještě z toho dokázali vytěžit. Pak tu jsou ti ostatní, kteří stále mají pověst „zlých hochů“. Například Lil Wayne je obviněn z držení narkotik a zbraní. Jeho kolega T. I., který formoval svou osobnost za mřížemi, zase varuje mladé lidi před nebezpečím drog a gangů v show T. I.’s Road to Redemption (T. I. a jeho cesta k vykoupení), kterou vysílala i stanice MTV.

Autoři: