Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rekordní lup: 2 miliardy

Magazín

  8:42
LONDÝN - Titulní strany britských deníků včera zaplnila zpráva o zločinu, který se nepochybně zapíše do dějin britské kriminalistiky. Maskovaní muži zřejmě spáchali největší britskou loupež, policie zatím nemá stopu.

Británie - loupež. foto: ČTK

Neznámí lupiči, kteří v noci z úterka na středu přepadli bezpečnostní úložiště bankovek nedaleko Londýna, zmizeli beze stopy a s nimi i rekordní suma.

Podle prvního oficiálního vyjádření se jedná „minimálně o 25 milionů liber“. Zdroj blízký vyšetřování uvedl, že si lupiči velice pravděpodobně odvezli závratnou částku 40 milionů liber (1,7 miliardy korun).

Lupiči měli pečlivě promyšlený plán, který jim dokonale vyšel. Zaměřili se na objekt, který leží zhruba čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Londýna ve městě Tonbridge. Jde o přísně střeženou budovu bez oken, kterou využívá bezpečnostní agentura Securitas ke skladování bankovek přepravovaných z britské centrální banky do bankovních poboček v okolí hlavního města.

Když se správce objektu vracel v úterý večer z práce, zastavili jeho vůz dopravní policisté. Správce s nimi šel k jejich autu, kde se však z domnělých strážců zákona vyklubali lupiči. Svou oběť spoutali a pohrozili jí, že pokud nebude spolupracovat, ohrozí nejen svůj život, ale i život své rodiny.

Dva jiní muži mezitím dojeli k správcovu domu a vylákali jeho manželku a syna do „policejního“ vozu pod záminkou, že správce utrpěl zranění při autonehodě. Ženu i dítě unesli a drželi tak správce v šachu. Ten jim nakonec sám odemkl úložiště bankovek, kde se v tu chvíli nacházelo patnáct členů ostrahy.

Maskovaní a ozbrojení lupiči, kterých bylo podle svědků šest, ochranku svázali a další hodinu strávili nerušeným přemisťováním pytlů s penězi do přistaveného nákladního auta.

Ostraze se podařilo spustit alarm až hodinu poté, co lupiči zmizeli. Je tedy možné, že zločinci stihli uprchnout do Francie, protože ústí Eurotunelu leží jen 80 kilometrů od místa činu. Policie proto v současné době vyhodnocuje záběry z kamer umístěných v tunelu.

„Skupina lupičů byla výborně organizovaná, rozhodně to nejsou žádní amatéři. Zločin museli plánovat delší dobu,“ uvedl vyšetřovatel Paul Gladstone. Někteří kriminalisté se domnívají, že zločinci ani netušili, k jak vysoké sumě se v Tonbridge dostanou.

Množství uloupených peněz by se tak paradoxně mohlo stát slabinou jejich plánu. Jednak bude obtížné tyto bankovky udat, protože případ upoutal pozornost médií, a jednak zřejmě přibude informátorů z podsvětí, kteří si udáním lupičů mohou přijít až na desetinu uloupené částky.

Největší loupeže v Británii
srpen 1963
Ozbrojení lupiči provedli legendární velkou vlakovou loupež. Z poštovního vlaku, který mířil z Glasgow do Londýna, ukořistili 2,6 milionu liber.
listopad 1983 Na letišti Heathrow se z trezoru ztratily zlato a diamanty v hodnotě 26 milionů liber.
únor 2002 Z dodávky společnosti British Airways zmizelo 3.4 milionu liber, opět na Heathrow.
prosinec 2004 Z centrály Northern Bank v Belfastu si lupiči odnesli 26.4 milionu liber. Policie věří, že zločin má na svědomí IRA. Přepadení Northern Bank doposud platilo za největší loupež v dějinách britské kriminalistiky.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat