Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

REPORTÁŽ: Mount Everest, prokletí manažerů

Magazín

Fotograf Michal Novotný to na úpatí nejvyšší hory světa skoro nerozdýchal. A mnozí dopadli ještě hůř. Proč Himálaj srazí na kolena ty, co jsou jinde zvyklí vítězit?

Na Mount Everest nikdy nechoďte sami. foto: Michal Novotný, Lidové noviny

Hlava mě strašlivě bolí a otekla do velikosti melounu. Asi vybuchne a malé kousky se rozletí po pokoji. Přestože jsem navlečený do několika vrstev oblečení, cloumá mnou zimnice. Ze všech sil se snažím nevyzvracet špagety, které jsem měl k večeři. Je to tady. Příznaky akutní výškové nemoci jako vystřižené ze všech cestovatelských knížek, které jsem kdy četl. Přitom jsme se drželi nejdůležitější zásady – stoupali jsme velmi pomalu.
"Musí pít hodně, opravdu hodně čaje, pomohla by i česnečka," radí dole v kuchyni Šerpové přítelkyni Iloně, která je na rozdíl ode mě úplně v pořádku. Z termosky s podivnými čínskými motivy do sebe leju litry čaje, zatímco Ilona na posteli v klidu promrzlými prsty látá děravé ponožky. Venku je patnáct pod nulou, malý pokojík lze zadýchat na trochu lepší teplotu, ale stejně přes noc voda v lahvi zamrzá.

Celou reportáž i s fotografiemi najdete v magazínu