Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Revoluce v českých školách: Učitelé zapisují 'áčka' on-line

Chlápek s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlápek s notebookem | foto: Fujitsu-SiemensReprofoto

PROSTĚJOV Klasickým třídním knihám na Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově odzvonilo. Od září je nahradí notebooky, s nimiž budou učitelé vstupovat do tříd a zapisovat do nich absence studentů.

Informace o zameškaných hodinách tak na webových stránkách získají nejen třídní učitelé, ale i rodiče. Pedagogům navíc odpadne zdlouhavá administrativa, uvedl učitel Michal Vodička.

"Chceme být školou 21. století. V době, kdy počítače stojí pár korun, nebylo už udržitelné běhat po škole s třídní knihou. Navíc například při výuce jazyků se v učebně sešli studenti z více tříd a zápis do třídní knihy byl tak problematický," uvedl Vodička.

V novém školním roce učitel využije ve třídě notebook, který umožní připojení k datové síti školy prostřednictvím WiFi. Administrativu tak bude provádět v digitalizované podobě.

"Půjde o významnou úsporu času, především pro třídní učitele, a současně se zvýší efektivita práce pedagogického pracovníka. Notebooky, které mají učitelé k dispozici, jim slouží také k podpoře výuky," doplnil Vodička.

Absenci elektronicky evidují také v Mělníku

Vyučující se ve třídě přihlásí do systému Bakaláři, ve kterém je tato administrativa vedena, a zapíše chybějící studenty. Třídní učitel poté bude pouze editovat označené hodiny, ve kterých student chyběl ve výuce, a kliknutím na příslušnou hodinu vybere důvod absence. Systém umožňuje generovat různé tiskové sestavy od klasické verze třídní knihy, přes přehledy absence všech studentů třídy po přehledy absence jednotlivých studentů v jednotlivých předmětech.

Elektronická třídní kniha navazuje na projekt průběžné klasifikace, který ve škole funguje dva roky. Rodiče si mohou na webových stránkách školy prohlížet průběžné známky svých dětí a pružněji ve spojení s učiteli reagovat na případné zhoršení prospěchu. Nyní zjistí i to, zda jejich potomek nechodí "za školu".

Škola v tomto směru spolupracuje s Gymnáziem Jana Palacha v Mělníku, kde již elektronickou třídní knihu využívají. Na základě spolupráce s prostějovskými kolegy tam naopak letos zavádějí průběžnou elektronickou klasifikaci.

Prostějovské gymnázium muselo dokoupit zhruba 40 přenosných počítačů. Investice se mu vrátí díky úsporám času, který museli učitelé věnovat papírování. Škola ušetří i na papíru, tisku či kopírování dokumentů.

Elektronickou třídní knihu již využívají i další školy v Česku, mimo jiné základní školy v Ostrově na Karlovarsku. Také všechny krajem zřizované střední školy v Karlovarském kraji se již před dvěma lety napojily na on-line školní portál, díky kterému mohou například rodiče sledovat prospěch svých dětí a učitelé vedou prostřednictvím portálu třídní knihu v elektronické podobě. V minulosti ji zavedla například i Střední škola průmyslová v Krnově.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...