Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Revoluce v českých školách: Učitelé zapisují 'áčka' on-line

Magazín

  13:09
PROSTĚJOV - Klasickým třídním knihám na Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově odzvonilo. Od září je nahradí notebooky, s nimiž budou učitelé vstupovat do tříd a zapisovat do nich absence studentů.

Chlápek s notebookem foto: Fujitsu-SiemensReprofoto

Informace o zameškaných hodinách tak na webových stránkách získají nejen třídní učitelé, ale i rodiče. Pedagogům navíc odpadne zdlouhavá administrativa, uvedl učitel Michal Vodička.

"Chceme být školou 21. století. V době, kdy počítače stojí pár korun, nebylo už udržitelné běhat po škole s třídní knihou. Navíc například při výuce jazyků se v učebně sešli studenti z více tříd a zápis do třídní knihy byl tak problematický," uvedl Vodička.

V novém školním roce učitel využije ve třídě notebook, který umožní připojení k datové síti školy prostřednictvím WiFi. Administrativu tak bude provádět v digitalizované podobě.

"Půjde o významnou úsporu času, především pro třídní učitele, a současně se zvýší efektivita práce pedagogického pracovníka. Notebooky, které mají učitelé k dispozici, jim slouží také k podpoře výuky," doplnil Vodička.

Absenci elektronicky evidují také v Mělníku

Vyučující se ve třídě přihlásí do systému Bakaláři, ve kterém je tato administrativa vedena, a zapíše chybějící studenty. Třídní učitel poté bude pouze editovat označené hodiny, ve kterých student chyběl ve výuce, a kliknutím na příslušnou hodinu vybere důvod absence. Systém umožňuje generovat různé tiskové sestavy od klasické verze třídní knihy, přes přehledy absence všech studentů třídy po přehledy absence jednotlivých studentů v jednotlivých předmětech.

Elektronická třídní kniha navazuje na projekt průběžné klasifikace, který ve škole funguje dva roky. Rodiče si mohou na webových stránkách školy prohlížet průběžné známky svých dětí a pružněji ve spojení s učiteli reagovat na případné zhoršení prospěchu. Nyní zjistí i to, zda jejich potomek nechodí "za školu".

Škola v tomto směru spolupracuje s Gymnáziem Jana Palacha v Mělníku, kde již elektronickou třídní knihu využívají. Na základě spolupráce s prostějovskými kolegy tam naopak letos zavádějí průběžnou elektronickou klasifikaci.

Prostějovské gymnázium muselo dokoupit zhruba 40 přenosných počítačů. Investice se mu vrátí díky úsporám času, který museli učitelé věnovat papírování. Škola ušetří i na papíru, tisku či kopírování dokumentů.

Elektronickou třídní knihu již využívají i další školy v Česku, mimo jiné základní školy v Ostrově na Karlovarsku. Také všechny krajem zřizované střední školy v Karlovarském kraji se již před dvěma lety napojily na on-line školní portál, díky kterému mohou například rodiče sledovat prospěch svých dětí a učitelé vedou prostřednictvím portálu třídní knihu v elektronické podobě. V minulosti ji zavedla například i Střední škola průmyslová v Krnově.

Autor:

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč