Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Revoluce v monarchii, Anglie mění zákon o nástupnictví

Král Jindřich VIII. Tudor (1491 – 1547) odloučil v roce 1533 církev v Anglii od Říma a stal se nejvyšším vládcem anglikánské církve. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Král Jindřich VIII. Tudor (1491 – 1547) odloučil v roce 1533 církev v Anglii od Říma a stal se nejvyšším vládcem anglikánské církve. | foto: wikipedia.orgReprofoto

LONDÝN V pravidlech následnictví britského trůnu se chystají velké změny. Podle nich by ženy v následnické linii měly být zrovnoprávněny se svými mužskými protějšky. Jak informovala agentura AFP, oznámil to v pátek ministerský předseda Gordon Brown.

Své připomínky k více než třistaletému zákonu prý Brown již prodiskutoval s nynější královnou Alžbětou II. Ta je jako panovnice také hlavou anglikánské církve. Mluvčí královského paláce se zatím k celé situaci nevyjádřili. Po změnách by také členové královské rodiny mohli uzavírat sňatek s katolíky, aniž by tak přišli o možnost nastoupit do čela monarchie. „Existují jasné podmínky týkající se vyloučení určitých osob z práva na nástupnictví.

Zároveň ale z toho vyvstávají zřejmé problémy, které musí být řešeny,“ řekl Brown zpravodajské televizní stanici BBC. „Myslím si, že ve 21. století všichni lidé očekávají, že diskriminace bude odstraněna, a my se tímto problémem budeme zabývat,“ dodal premiér. Připomněl také, že aby byly změny přijaty, musí s tím souhlasit i ostatní země Commonwealthu, v jejichž čele stojí britský monarcha. Plány chystaných novinek hodlá předložit na listopadovém summitu všech zemí Britského společenství.

„Jednoduchá změna zákona“
Reformu zákona o nástupnictví z roku 1701 by měl připravit právník Evan Harris, který je členem opozičních liberálních demokratů. Mezi ostatními politiky se změny dočkaly většinou souhlasných reakcí. Mluvčí ministerstva spravedlnosti ale poukázal na případnou složitou změnu v platné legislativě. Harris však pro Radio BBC 4 řekl, že na rozdíl od ostatních změn v zákonech tento případ není tak složitý. Je si jist, že lidé „odstranění diskriminace členů římskokatolické církve“ podpoří.

 Také šéf opozičních konzervativců David Cameron s návrhem na reformu zákona souhlasí. Podle něj v tomto století muže nelze nadřazovat ženám. Řekl také, že nemá smysl zakazovat králi, aby uzavřel sňatek s katoličkou. „Potřebujeme změnu, ale musíme si uvědomit, že naše královna není jenom naše. Je královnou celého Commonwealthu, takže to nebude tak jednoduché,“ připomněl.

 Hlava katolické církve v Anglii a Walesu kardinál Cormac MurphyO’Connor by chtěl, aby byl zákon změněn. Nechal se ale slyšet, že jsou důležitější problémy, před kterými jeho země stojí.

Drtivá většina souhlasí
Podle výzkumu stanice BBC má návrh podporu i u veřejnosti. Celých 89 procent z tisíce dotázaných věří, že muži a ženy mají mít při nástupnictví stejná práva. 81 procent pak souhlasí s tím, aby monarcha, který vstoupí do manželství s katolíkem, zůstal ve své pozici.

 Podle Act of Settlement nesmí vládnout ten, „kdo vyznává papežské náboženství nebo si vezme papežence“. Říká se zde také, že dcery panovníků jsou v řadě následovníků až za všemi svými bratry a jejich mužskými potomky. Mezi katolíky a protestanty se vedou spory již od Jindřicha VIII., kdy papež odmítl anulovat jeho stávající sňatek kvůli sňatku dalšímu.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.