29. listopadu 2007 9:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Robot chystající snídani

Robot je jen o málo menší než průměrná žena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robot je jen o málo menší než průměrná žena. | foto: ČTK

TOKIO Perleťově bílý robot, kterého v úterý představil v Tokiu vědec Šigeki Sugano, umí zdvihnout člověka z postele, popovídat si s ním a připravit mu šikovnýma rukama snídani. Je důkazem toho, že roboti se čím dál tím víc podobají lidem.

Měkoučký a ohebný robot dostal název Twendy-One, protože je novou verzí pro 21. století předchozího robota Wendy. Byl vyvíjen jako pomocník pro nemocné nebo starší lidi. Má jemné ruce a jeho prsty umí citlivě uchopit předměty. Zároveň je ale i dost silný, aby mohl podepřít člověka, když vstává ze židle nebo z postele. Robotovy plynulé a pružné pohyby dokážou reagovat na dotek lidského těla. Robot umí dokonce i zvednout bochník chleba, aniž ho rozdrtí, nebo dát toast na talíř. „Je to první robot, který má v sobě integrováno tolik funkcí,“ řekl profesor Šigeki Sugano, vedoucí projektu z tokijské univerzity Waseda, v jehož rámci robot vznikl. „Je těžké sladit sílu a ohebnost,“ dodal.

Twendy-One je jen o něco málo menší než průměrná japonská žena, měří 150 centimetrů, ale je podsaditý – váží 111 kilogramů. Dlouhýma rukama a hlavou ve tvaru zmáčknuté fazole trochu připomíná filmového mimozemšťana jménem E. T. Jeho vývoj trval skoro sedm let a stál několik milionů dolarů. Soustřeďuje v sobě mnoho různých vyspělých technologií – umí mluvit, má 241 tlakových senzorů na každé ruce potažené silikonem. Tím pádem dokáže člověku, o kterého pečuje, přinést kečup z ledničky, naservírovat snídani a k tomu popřát strojovým hlasem dobré ráno nebo dobrou chuť.

Profesor Sugano doufá, že se mu podaří z Twendy-One vyvinout komerční prototyp robota, který by byl schopen starat se o staré lidi či nemocné. Prodával by se za cenu v přepočtu přes čtyři miliony korun a v prodeji by se snad mohl objevil kolem roku 2015.

Současný typ však potřebuje ještě vylepšit. Baterie mu vydrží jen 15 minut a jeho počítačová jednotka umístěná na zádech se přehřívá po každém použití. Zatím je ovšem složité robota zapnout i ovládat. „Náš robot je tak složitý, že i pro nás je těžké ho uvést do chodu,“ přiznal profesor Sugano.

 

lk, ČTK