Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rodiče v USA brojí proti 'nemravným' knihám

Rodiče si stěžují zejména na sexuální obsah knih.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodiče si stěžují zejména na sexuální obsah knih. | foto: Shutterstock

WASHINGTON  Ve Spojených státech se rodiče snaží vyřadit ze školních knihoven několik titulů kvůli údajně pohoršlivému obsahu. Letos je na listu 45 knih i román Román Voda pro slony od Sary Gruenové, který se stal předlohou pro úspěšný stejnojmenný film.

Oznámilo to sdružení amerických knihovníků, které už 30 let zveřejňuje seznamy "zakázaných knih". Chce jimi ukázat na absurditu zákazů a bojovat proti cenzuře.

Přečtěte si recenzi filmu Voda pro slony

Voda pro slony: Upír pro školačky dospěl

Robert Pattinson, Reese Witherspoonová a tlustokožec

Důvody pro stížnosti rodičů a následné vyřazování knih z knihoven se v průběhu let měnily. Před 30 lety se na seznam dostala například kniha 1984 od George Orwella, která podle stěžovatelů "podporovala prokomunistické chování", nebo Jako zabít ptáčka od Harper Leeové, která údajně působila psychologické škody při integraci studentů. Kritiku tehdy sklidily i romány O myších a lidech od Johna Steinbecka, jenž údajně "bere Boží jméno nadarmo", a Pán much od Williama Goldinga, který podle stěžovatelů ukazuje, že člověk je jen o málo více než zvíře.

V současnosti si američtí rodiče stěžují zejména na sexuální obsah knih. Vodě pro slony například vytkli, že obsahuje sexuální scény. Kniha proto byla vyřazena z literárního fondu školy v Bedfordu v New Hampshiru. Z 21 školních knihoven v Texasu zase zmizela publikace Co se to děje s mým tělem: Kniha pro kluky, neboť obsahovala definice znásilnění, sexuálního styku a incestu.

Román 1984, óda na komunismus
Z knihoven mizely i tituly postihující drogovou problematiku, jako Heroinové deníky od Nikkyho Saxxe, jejichž účelem přitom je poukázat na nebezpečí drogové závislosti.

Zakázané knihy

Stížnosti rodičů se letos týkaly i klasických literárních děl. Kvůli "rasistickému jazyku" usilovali rodiče v Marylandu o vyřazení knihy Konec civilizace od Aldouse Huxleyho z místní knihovny. Podle nich text slavné antiutopie "neobsahuje literární hodnoty, které by měly vztah k současné multikulturní společnosti". Knihovna ale v tomto případě nakonec žádost rodičů zamítla.

,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!