Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rodičovský rychlokurz

Magazín

  8:56
LONDÝN - Britská BBC začala tento týden vysílat zbrusu novou reality show, která vzbudila ještě více rozhořčených reakcí, než je u tohoto formátu obvykle zvykem.

Mladé páry mají za úkol vychovávat malé děti.

Není divu: v pořadu Baby Borrowers (Vypůjčitelé dětí) vystupuje pět partnerských párů ve věku od 16 do 19 let, které mají za úkol starat se o malé děti a vytvořit fungující domácnost.

Podle autorů projektu se jedná o „unikátní sociální experiment, který zúčastněným mladým párům umožní splnit jejich sny“. Show má zároveň výchovně působit na britskou mládež, protože Británie je západoevropskou „velmocí“ v počtu nezletilých matek.

V prvním týdnu se jednotlivé páry nastěhují do vlastních bytů v Norwichi, které jsou prošpikované televizními kamerami. Zatímco chlapci začnou chodit do práce vydělávat peníze, dívky se potýkají s vycpaným břichem, které váhou i velikostí odpovídá devátému měsíci těhotenství. Společně navštěvují lekce pro nastávající rodiče a připravují se na „porod“.

Následují tři dny, v nichž se teenageři musí postarat o živá mimina: přebalují je, koupou je a krmí. Po miminech přijdou na řadu batolata a poté odrostlejší děti, které si s sebou do bytu přivedou i domácí mazlíčky. Některé páry musí zvládnout dva i tři čiperné sourozence najednou. Poté přijde řada na dvanáctileté až čtrnáctileté puberťáky a v závěru měsíčního „rychlokurzu rodičovství“ dostanou páry na starost staříky a babičky nad 80 let.

Kritikům reality show nejvíc vadí ta skutečnost, že program zneužívá malé děti ve jménu televizní zábavy. „Co je to za rodiče, kteří půjčí své potomky teenagerům?“ ptají se odpůrci BBC. Tvůrci pořadu se dušují, že skuteční rodiče dětí měli možnost celý průběh předtočeného pořadu sledovat a zasáhnout, kdyby se jejich děcko ocitlo v nebezpečí. Rodiny prý poskytly své potomky televizi zcela zdarma.

Páry, které se reality show zúčastnily, většinou neměly s výchovou dětí vůbec žádné zkušenosti a do pořadu šly zkrátka proto, aby sobě i svým rodičům dokázali, že jsou samostatné a zvládnou spolu bydlet. Pouze dvě dívky byly zvýhodněné: jedna z nich péči o malé děti studuje ve škole a má za sebou i dlouhé hodiny praxe, matka druhé z nich je pěstounka a v jejím domě žije řada děcek.

Zatím se zdá, že páry svou roli spíš nezvládají. „Vezměte si ho, nechci se o něj starat,“ prohlásila záhy o „svém“ miminu jedna z dívek. Jiný účastník se projevil už před začátkem natáčení, kdy řekl, že „o mimina se bude starat jen jeho přítelkyně, protože chlap je tu od toho, aby si s dětmi hrál“.

Autoři: