25. srpna 2016 15:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rostou. V lesích se dá najít hodně druhů hub, říká mykolog

Houby (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houby (Ilustrační foto) | foto: MAFRA - Anna VavríkováČeská pozice

PRAHA Kdo v těchto dnech vyrazí na houby, s prázdnou se nevrátí. V lesích a na loukách roste hodně druhů a s výjimkou hodně suchých míst v okolí Prahy a Polabí víceméně na celém území republiky, řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Lidé mohou najít jedlé hřiby, kováře, kozáky, špičky, křemenáče, klouzky, holubinky, bedly, ryzce i žampiony, narazí ale i na hořké hřiby žlučové a kříště nebo jedovaté muchomůrky.

Česko nyní prožívá horké a suché počasí, které houbám nesvědčí. A tak bude další růst hub záležet na tom, zda co nejdříve zaprší, dodal mykolog.

Lidé by se měli kromě muchomůrek tygrované a zelené vyhýbat i dalším jedovatým druhům, mezi něž patří pestřec, vláknice nebo pavučince. Mají dávat pozor i na to, že ne všechny druhy bedel jsou jedlé, poznamenal Landa. Jedovatá je pečárka záprašná, kterou si houbaři mohou snadno splést s žampionem.

Na konci léta se objevují i další druhy hub, třeba jedlé krásnoporky, lošáky či pýchavky. Houbaři se mohou těšit na září, kdy podle Landy dlouhodobě roste nejvíce druhů hub.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz