Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

ROZHOVOR: Bony nad zlato

Magazín

Největšímu talentu fotbalové ligy je teprve dvacet, ale profesionalitou strčí do kapsy lecjaké mazáky. Pro rodáka z Pobřeží slonoviny jsme dost možná jen přestupní stanicí na západ. Pokud se ovšem z Bonyho Wilfrieda nestane Čech a neoblékne náš národní dres

Bony Wilfried foto: Tomáš ŽeleznýLidové noviny

Jak moc důležitý pro vás byl gól, kterým jste nedávno rozhodl derby se Slavií?
Trenér mi před zápasem říkal, že to je mimořádný zápas a že speciálně v něm musím dát nějaké góly. A že pokud je dám, vyhrajeme. Derby je tady absolutně nejvíc. Jde o každý balon, do každého souboje jde člověk na sto procent.

Někdejší kapitán Sparty Tomáš Sivok se například nechal vyfotit, jak slávistickou vlajku drží se štítivým výrazem v gumových rukavicích, Tomáš Řepka zase pronesl, že slávistický dres je naprosto zbytečná věc. Už jste touto rivalitou pohlcen také? Umíte si třeba představit přestup do Slavie?
Za tu dobu ve Spartě už cítím, že ta rivalita je ohromná, že jde – v uvozovkách řečeno – až za hrob. Teď už si nedovedu představit, že bych někdy nastupoval za Slavii.

V Česku panuje o Africe obecné povědomí, že je tam nesmírná bída a jediné, co mladým klukům zbývá, je honit se někde v prachu za hadrovým míčem. Jaké bylo vaše dětství?
Nebyli jsme žádná bohatá rodina, můj otec je učitelem, teď v důchodu, máma pracuje na radnici. Ještě mám mladšího bratra a sestru. Většinu života jsme prožili v jedné z částí hlavního města. Určitě jsme nežili v žádném slumu, ale v normálním městském bytě. Já jsem studoval střední školu, dva měsíce před závěrečnou zkouškou jsem ale školy nechal kvůli fotbalu. Otec se tehdy pochopitelně příšerně zlobil. (směje se) S fotbalem jsem začínal už jako malý kluk. Mým vzorem byl Abulai Traoré. To byl velký hráč. Chtěl jsem být jako on, proto jsem začal hrát. Když mi bylo asi třináct, začal jsem hrát závodně za svůj první tým a dostal se i na fotbalovou akademii. Zpočátku jsem hrál jako stoper, i když jsem nebyl moc velký. Můj trenér mi říkal: "Jsi malý, tak musíš mít pořádný výskok." Proto jsem začal hrát i basket… No ale před patnáctým rokem jsem se na tým i akademii vykašlal. Měl jsem nějaké osobní problémy s lidmi v týmu. Jaké? No to vám neřeknu. (bouřlivě se rozesměje)

Celý rozhovor si přečtěte v magazínu

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...