Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

ROZHOVOR: Bony nad zlato

Bony Wilfried | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bony Wilfried | foto: Tomáš ŽeleznýLidové noviny

Největšímu talentu fotbalové ligy je teprve dvacet, ale profesionalitou strčí do kapsy lecjaké mazáky. Pro rodáka z Pobřeží slonoviny jsme dost možná jen přestupní stanicí na západ. Pokud se ovšem z Bonyho Wilfrieda nestane Čech a neoblékne náš národní dres

Jak moc důležitý pro vás byl gól, kterým jste nedávno rozhodl derby se Slavií?
Trenér mi před zápasem říkal, že to je mimořádný zápas a že speciálně v něm musím dát nějaké góly. A že pokud je dám, vyhrajeme. Derby je tady absolutně nejvíc. Jde o každý balon, do každého souboje jde člověk na sto procent.

Někdejší kapitán Sparty Tomáš Sivok se například nechal vyfotit, jak slávistickou vlajku drží se štítivým výrazem v gumových rukavicích, Tomáš Řepka zase pronesl, že slávistický dres je naprosto zbytečná věc. Už jste touto rivalitou pohlcen také? Umíte si třeba představit přestup do Slavie?
Za tu dobu ve Spartě už cítím, že ta rivalita je ohromná, že jde – v uvozovkách řečeno – až za hrob. Teď už si nedovedu představit, že bych někdy nastupoval za Slavii.

V Česku panuje o Africe obecné povědomí, že je tam nesmírná bída a jediné, co mladým klukům zbývá, je honit se někde v prachu za hadrovým míčem. Jaké bylo vaše dětství?
Nebyli jsme žádná bohatá rodina, můj otec je učitelem, teď v důchodu, máma pracuje na radnici. Ještě mám mladšího bratra a sestru. Většinu života jsme prožili v jedné z částí hlavního města. Určitě jsme nežili v žádném slumu, ale v normálním městském bytě. Já jsem studoval střední školu, dva měsíce před závěrečnou zkouškou jsem ale školy nechal kvůli fotbalu. Otec se tehdy pochopitelně příšerně zlobil. (směje se) S fotbalem jsem začínal už jako malý kluk. Mým vzorem byl Abulai Traoré. To byl velký hráč. Chtěl jsem být jako on, proto jsem začal hrát. Když mi bylo asi třináct, začal jsem hrát závodně za svůj první tým a dostal se i na fotbalovou akademii. Zpočátku jsem hrál jako stoper, i když jsem nebyl moc velký. Můj trenér mi říkal: "Jsi malý, tak musíš mít pořádný výskok." Proto jsem začal hrát i basket… No ale před patnáctým rokem jsem se na tým i akademii vykašlal. Měl jsem nějaké osobní problémy s lidmi v týmu. Jaké? No to vám neřeknu. (bouřlivě se rozesměje)

Celý rozhovor si přečtěte v magazínu

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Jakub Ne že bude on musí. 18:38 22.10.2009

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?