Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko sčítá ekologické škody v Arktidě

Magazín

  7:00
MOSKVA - Rusko poprvé odhalilo obrysy ekologické katastrofy způsobené dlouhodobou přítomností armády na arktickém souostroví Země Františka Josefa. Expedice zjistila, že se na nich nachází kolem 400 tisíc ropných barelů a řada poškozených skladišť paliva.
Ruská armáda zdecimovala souostroví Země Františka Josefa

Ruská armáda zdecimovala souostroví Země Františka Josefa foto: Shutterstock

Výsledky expedice prezentoval na čtvrteční tiskové konferenci Gleb Fetisov z ruského ministerstva hospodářského rozvoje. Odborníci odhadli, že na souostroví v Arktickém oceánu je nyní 27 tisíc tun kovového odpadu, řada nefunkčních vojenských zařízení a palivových skladů, z nichž do okolí prosakují zbytky pohonných hmot.

Z palivových skladů unikají pohonné hmoty
"Vrchol vojenské přítomnosti byl v šedesátých a sedmdesátých letech. V devadesátých letech armáda své aktivity omezila. Všechno, co se nedalo odvézt, tam zůstalo. Žádný stát si nemůže dovolit zónu ekologické katastrofy na takovém území," řekl Fetisov.

Expedice se zatím pouze pokoušela sečíst škody. Měřila přítomnost chemikálií ve vodních zdrojích, v půdě a v ovzduší. Na základě získaných dat teprve odborníci navrhnou, jak by bylo možné území sanovat.

Země Františka Josefa

Země Františka Josefa

Země Františka Josefa sestává z téměř dvou stovek ostrovů, které nejsou trvale obydleny. V období studené války se však staly strategickým místem, které tvořilo nárazníkové pásmo mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat