9. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rusko sčítá ekologické škody v Arktidě

Ruská armáda zdecimovala souostroví Země Františka Josefa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská armáda zdecimovala souostroví Země Františka Josefa | foto: Shutterstock

MOSKVA Rusko poprvé odhalilo obrysy ekologické katastrofy způsobené dlouhodobou přítomností armády na arktickém souostroví Země Františka Josefa. Expedice zjistila, že se na nich nachází kolem 400 tisíc ropných barelů a řada poškozených skladišť paliva.

Výsledky expedice prezentoval na čtvrteční tiskové konferenci Gleb Fetisov z ruského ministerstva hospodářského rozvoje. Odborníci odhadli, že na souostroví v Arktickém oceánu je nyní 27 tisíc tun kovového odpadu, řada nefunkčních vojenských zařízení a palivových skladů, z nichž do okolí prosakují zbytky pohonných hmot.

Z palivových skladů unikají pohonné hmoty
"Vrchol vojenské přítomnosti byl v šedesátých a sedmdesátých letech. V devadesátých letech armáda své aktivity omezila. Všechno, co se nedalo odvézt, tam zůstalo. Žádný stát si nemůže dovolit zónu ekologické katastrofy na takovém území," řekl Fetisov.

Expedice se zatím pouze pokoušela sečíst škody. Měřila přítomnost chemikálií ve vodních zdrojích, v půdě a v ovzduší. Na základě získaných dat teprve odborníci navrhnou, jak by bylo možné území sanovat.

Země Františka Josefa

Země Františka Josefa

Země Františka Josefa sestává z téměř dvou stovek ostrovů, které nejsou trvale obydleny. V období studené války se však staly strategickým místem, které tvořilo nárazníkové pásmo mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.

ČTK, Lidovky.cz

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na Lidovky.cz