Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rusko trpí nedostatkem veřejných záchodků. Chce to ale zlepšit

WC - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy WC - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Rusko, jemuž v katastrofální míře chybí veřejné záchodky, a to málo toalet, co má, vyniká příšernou reputací, chce nyní svou pověst na tomto poli výrazně vylepšit.

Pro začátek "navrhujeme vyhlásit 9. dubna Ruským dnem záchodků namísto Mezinárodního dne toalet, který připadá na 19. listopadu," prohlásil na tiskové konferenci Vladimir Moksunov, šéf největší ruské společnosti zabývající se výrobou sanitárního zařízení.

Světový den toalet se snaží se upozornit na smutnou skutečnost, že na světě až 2,5 miliardy lidí mají omezený přístup k hygienickým zařízením, z toho více než miliarda nemá k dispozici ani ta nejzákladnější.

"Před revolucí roku 1917 byla kvalita záchodů v Rusku nejlepší na světě," tvrdí Moksunov. "V současné době ale dokonce nemáme ani oficiální normy, které by upravovaly kvalitu veřejných záchodků. Výjimkou je dokument z roku 1972, v němž se ale hovoří o záchodových žumpách," dodal Moksumov.

Neobvyklá výstava v Moskvě představuje návštěvníkům historii toalet.

Čtěte také:

Podle něj ruská metropole Moskva trpí do nebe volajícím nedostatkem moderních záchodků, které by odpovídaly sanitárním normám, byly vybaveny neodmontovatelnými umyvadly a odpovídaly by potřebám různých kategorií lidí včetně lidí s tělesným postižením.
"Je na čase, abychom přestali na toto téma vtipkovat. Toalety nejsou něco, co by nutně muselo být špinavé a vydávalo nechutný zápach," burcuje Moksunov. Toalety 21. století jsou podle něj technicky hodně komplikovaná zařízení, jejichž instalace je velmi drahá.

Moskva je známá nedostatkem veřejných záchodků a o komfortu v mobilních kabinách instalovaných v ulicích města si lidé mohou často nechat jen zdát.

Od konce 80. let, kdy se v ruské metropoli objevily restauraci sítě McDonald´s, Moskvané často žertem děkují Američanům, že zavedli tuto síť jakoby veřejných toalet, jež je čistá a přístupná.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...