Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko trpí nedostatkem veřejných záchodků. Chce to ale zlepšit

Magazín

  12:55
Rusko, jemuž v katastrofální míře chybí veřejné záchodky, a to málo toalet, co má, vyniká příšernou reputací, chce nyní svou pověst na tomto poli výrazně vylepšit.
WC - ilustrační foto

WC - ilustrační foto foto: Shutterstock

Pro začátek "navrhujeme vyhlásit 9. dubna Ruským dnem záchodků namísto Mezinárodního dne toalet, který připadá na 19. listopadu," prohlásil na tiskové konferenci Vladimir Moksunov, šéf největší ruské společnosti zabývající se výrobou sanitárního zařízení.

Světový den toalet se snaží se upozornit na smutnou skutečnost, že na světě až 2,5 miliardy lidí mají omezený přístup k hygienickým zařízením, z toho více než miliarda nemá k dispozici ani ta nejzákladnější.

"Před revolucí roku 1917 byla kvalita záchodů v Rusku nejlepší na světě," tvrdí Moksunov. "V současné době ale dokonce nemáme ani oficiální normy, které by upravovaly kvalitu veřejných záchodků. Výjimkou je dokument z roku 1972, v němž se ale hovoří o záchodových žumpách," dodal Moksumov.

Neobvyklá výstava v Moskvě představuje návštěvníkům historii toalet.

Čtěte také:

Podle něj ruská metropole Moskva trpí do nebe volajícím nedostatkem moderních záchodků, které by odpovídaly sanitárním normám, byly vybaveny neodmontovatelnými umyvadly a odpovídaly by potřebám různých kategorií lidí včetně lidí s tělesným postižením.
"Je na čase, abychom přestali na toto téma vtipkovat. Toalety nejsou něco, co by nutně muselo být špinavé a vydávalo nechutný zápach," burcuje Moksunov. Toalety 21. století jsou podle něj technicky hodně komplikovaná zařízení, jejichž instalace je velmi drahá.

Moskva je známá nedostatkem veřejných záchodků a o komfortu v mobilních kabinách instalovaných v ulicích města si lidé mohou často nechat jen zdát.

Od konce 80. let, kdy se v ruské metropoli objevily restauraci sítě McDonald´s, Moskvané často žertem děkují Američanům, že zavedli tuto síť jakoby veřejných toalet, jež je čistá a přístupná.

Autor:
Témata: Rusko, toaleta, Moskva