Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ruští kriminalisté konečně našli místo, na kterém zemřel Puškin

Puškinův památník ve městě Puškin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Puškinův památník ve městě Puškin | foto: Reprofoto

PETROHRAD Ruští kriminalisté údajně s konečnou platností rozhodli spor o místě skonu velkého ruského básníka, prozaika a dramatika Alexandra Sergejeviče Puškina.

Analýza letitých krevních stop prokázala, že smrtelným ložem zakladatele moderní ruské literatury je divan v jeho petrohradském bydlišti v ulici Mojka.

Puškin byl smrtelně zraněn v souboji pistolemi, když se 27. ledna 1837 večer utkal s údajným milencem své ženy Natalie, francouzským důstojníkem Georgesem Charlesem d'Anthesem. Přestože byl básník zasažen do břicha, ránu ještě opětoval, ale 10. února ve svém bytě zranění podlehl.

Kriminalisté porovnávali vzorky DNA
I když je Puškinovo petrohradské bydliště dávno známé, o místě jeho skonu se jen spekulovalo. Po Puškinově smrti se divan stal majetkem jeho syna Georgije a od něj cenný kus nábytku získal ruský kunsthistorik Mark Filosofov.

Když bylo v roce 1937 v bytě v Mojce zřízeno Puškinovo muzeum, Filosofov divan vyrobený počátkem 19. století expozici věnoval. Nebylo ale zřejmé, jakou roli v Puškinově životě sehrál.

Petrohradští kriminalisté porovnali vzorky DNA z krve z divanu se stopami na oděvu, v němž básník podstoupil souboj. Shoda obou vzorků se pak stala důkazem, že Puškinovo smrtelné lože bylo po 173 letech nalezeno.

Pouhým pohledem přitom nebyla krev na divanu patrná; experti museli odebrat vzorky nečistot z čalounických švů. V nich pak nalezli krevní vzorek. Svůj objev použili i k potvrzení pravosti pramene vlasů, který je v bývalém bytě básníka pietně uchováván.

Puškinův soupeř ze souboje d'Anthes byl po smrti básníka zbaven důstojnické hodnosti a vypovězen z Ruska.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...