7. srpna 2016 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rytinu Albrechta Dürera koupil sběratel na bleším trhu za pár eur

Jedna z mnoha kopií slavného Dürerova autoportrétu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z mnoha kopií slavného Dürerova autoportrétu. | foto: Lidové noviny

STUTTGART Francouzský sběratel umění věnoval galerii v německém Stuttgartu rytinu slavného malíře Albrechta Dürera, kterou historici umění postrádali od druhé světové války. Mědirytinu jednoho z nejslavnějších renesančních výtvarníků koupil sběratel za pár eur na bleším trhu ve Francii. Napsal to deník The Guardian.

Mědirytina nazvaná Marie korunovaná andělem pochází z roku 1520 a je ve velmi dobrém stavu, řekla tisková mluvčí stuttgartské státní galerie Anette Frankenbergerová. Mědirytinu prý kdysi vlastnil zástupce starosty obce Sarrebourg, která leží na severovýchodě Francie nedaleko německých hranic.

Právě v této obci na rytinu náhodou narazil na bleším trhu francouzský archeolog v důchodu a sběratel umění, jehož jméno média neuvádějí. Nabízel ji prodejce, který se chtěl zbavit věcí nalezených při vyklízení domu.

Francouzský sběratel si po koupi rytiny všiml razítka stuttgartské státní galerie na zadní straně a posléze se rozhodl obraz galerii darovat. Dílo bylo také od roku 2003 vedeno v německé databázi ztraceného umění jako „válečná ztráta“.

Galerie se zatím nerozhodla, jak rytinu představí veřejnosti. „Musíme najít vhodné místo na její prezentaci,“ uvedla Frankenbergerová.

Albrecht Dürer (1471-1528) je považován za jednoho z nejvýznamnějších německých malířů. Jeho dílo čítá přes 1000 kreseb, řadu akvarelů, mědirytů a leptů, více než dvě stovky dřevořezů a přes 150 maleb. Je rovněž autorem řady teoretických pojednání, mimo jiné o perspektivě. K jeho slavným obrazům patří autoportréty, například proslulá Vlastní podobizna v kožichu z roku 1500. Jeho olejomalba Růžencová slavnost, ve vlastnictví Národní galerie v Praze, se řadí k nejcennějším dílům v českých sbírkách.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.