21. května 2009 13:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sarkozy dává na Facebook svá soukromá videa

Facebook (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Francouzský prezident Nicolas Sarkozy podniká pokusy přiblížit se běžnému občanovi a v duchu toho si nechal předělat i svoji stránku na internetovém komunikačním portálu Facebook.

Na některých videích z poslední doby, které na portál umístila jeho tisková služba, je vidět, jak líbá svoji ženu Carlu, která ho oslovuje "miláčku", a představují tam spolu svoje tři psy.

Jedna ze scének se odehrává v soukromém salonku Elysejského paláce, kde první dáma Francie přijala tento měsíc pět čtenářek časopisu Femme Actuelle (Současná žena) a hodinu s nimi diskutovala.

Ať se ti daří, miláčku
Bývalá modelka sedí pohodlně usazená v křesle a mluví obdivně o svém choti a chválí jeho "nepředstavitelnou" energii, když do místnosti nečekaně vchází Sarkozy. Prezident něžně políbí svoji ženu na ústa a posadí se na opěradlo křesla těsně vedle ní. Chvíli si nenuceně povídá s návštěvnicemi, které se ucházejí o jeho přízeň.

"Dnes přijmu iráckého premiéra," sděluje své ženě. "Skvělé," komentuje to tichým hlasem Carla Bruniová-Sarkozyová. Scénka končí odchodem prezidenta a slovy jeho ženy: Ať se ti daří, miláčku.

V jiném videu přestavují svoje psy, čímž připomínají americký prezidentský pár Baracka a Michele Obamovy, kteří nechali široce medializovat příchod psího miláčka jménem Bo do své rodiny.

Prezidentská kancelář uvedla, že stránka Nicolase Sarkozyho na Facebooku, která byla zřízena před několika měsíci, byla předělána v pondělí. Sarkozy se na fotografii snaží tvářit přirozeně, v opálené tváři má široký úsměv a je oblečený v bílé košili s rozhalenkou.

Sarkozy má na webu téměř sto tisíc příznivců
Z jeho profilu se dá dozvědět, že "právě" čte Stendhalův román Červený a černý a že hra My Old Lady (v Branickém divadle uváděno jako Příliš drahá Matylda) od Israela Horovitze, kterou viděl minulou sobotu, "byla skvělá".

Kromě dalších videí se lze podívat na fotografie z nedávné cesty do Berlína nebo na výňatky z jeho projevu o rozvoji dřevařského průmyslu. Nicolas Sarkozy má na Facebooku téměř 100.000 příznivců.

Průzkum veřejného mínění, který byl proveden počátkem května u příležitosti jeho druhého výročí zvolení do nejvyšší funkce, ukazuje, že téměř dva ze tří Francouzů jsou jeho činností zklamáni.

ČTK, Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?