Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Severní pól dobyla první Češka

Magazín

  10:30
Miluše Netolická jako první Češka dobyla severní pól. Čtyřiatřicetileté ženě se to podařilo ve středu večer. Společně s ní na severní pól došli i další dva Češi - Dušan Kunovský a Ladislav Franta. Informovala Gabriela Nižnanská ze společnosti Central Group, v níž všichni tři dobyvatelé pólu pracují.

Mapa trasy první Češky na severním polu foto: Reprofoto

Expedici se velmi zkomplikoval návrat na ruskou polární základnu Barneo. Vzhledem k povětrnostním podmínkám a problémům s palivem je vyzvedne helikoptéra až dnes v podvečer. Než budou dopraveni zpět na základnu, musí přečkat mrazy až minus 40 stupňů Celsia a silný vítr.

Až na drobné omrzliny jsou všichni členové expedice v pořádku, uvedla Nižnanská. "Je pravdou, že takovou zimu jsem si ani nedokázala představit. Teď nejvíce sním o teplé vaně," řekla v telefonátu ze severu Netolická. Miluše Netolická

Letos na jaře zamířily k severnímu pólu celkem tři české expedice. V sobotu svého cíle dosáhlo historické letadlo L-200 Morava s piloty Petrem Boldem a Richardem Santusem, kteří se ve středu vrátili do ČR.

Na cestě je ještě režisér dokumentárních a cestopisných filmů Petr Horký se společníkemMiroslavem Jakešem, který byl na pólu již pětkrát. Ti by podle plánů měli dorazit do cíle takzvanou Messnerovou cestou v neděli.

Polárníci se obávali proboření do moře a ledních medvědů
Rodačka ze severních Čech Netolická vystudovala ekonomiku a pracuje jako obchodní ředitelka Central Group. Kunovský je předsedou představenstva a hlavním akcionářem této developerské firmy, Franta je jejím technickým ředitelem.

Jejich expedice, která je na cestě od března, kromě silného mrazu a větru musela bojovat i se silnými negativními drifty, tedy prouděním ledovce. Polárníci se obávali také proboření do moře a ledních medvědů. Výpravě se navíc po cestě na Špicberky ztratily dva pytle výbavy.

Výpravu inspiroval Jára Cimrman
Ze Špicberk po krátkém tréninku odletěla expedice speciálním letadlem Antonov na ruskou polární základnu Barneo, která je vzdálena zhruba 130 kilometrů od pólu. Ze základny šli členové výpravy na lyžích. Část zásob a výbavy vezlo psí spřežení, zbytek si nesli na zádech a táhli na saních za sebou. Z cesty by měl vzniknout dokumentární film.

Miluše Netolická, Dušan Kunovský a Ladislav FrantaS nápadem na výpravu na severní pól, které se poprvé zúčastnila i Češka, přišel Dušan Kunovský. "Jako malý kluk jsem četl o dobrodružných výpravách na sever a pak viděl vystoupení Divadla Járy Cimrmana - Dobytí Severního pólu. Tím bylo rozhodnuto," řekl Kunovský.

DVD nahrávku s cimrmanovskou hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem a také láhev vodky Amundsen nesou na pól Horký s Jakešem, který na severní pól došel v roce 1993 jako první Čech. Chtějí tak prý uctít památku legendárního norského polárníka Roalda Amundsena, který na severním pólu nikdy nebyl.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!