Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šikmá věž na trenkách? V Pise se to nelíbí

Magazín

  7:00
S pomocí vysokých pokut se italské město Pisa pustilo do boje proti brakovým turistickým suvenýrům, které urážejí dobrý vkus a poškozují pověst jeho slavných památek, především pak světově proslulé šikmé věže.

Nevkusné suvenýry. Za trenýrky s šikmou věží na poklopci dostali jejich prodejci pokutu 500 eur.

Na špici nelichotivé hitparády nejhorších kousků, jaké si turista může z Pisy na památku odvézt, se umístily trenýrky se strategicky umístěným obrázkem šikmé věže. Za jejich prodej dostalo tento týden pět obchodníků pokutu ve výši 500 eur, řekl mluvčí městské rady Francesco Paletti.

Dalšími suvenýry, na které městští kontroloři hleděli s nelibostí, byla například zástěra s obrázkem Michelangelova Davida či spodní prádlo ozdobené pikantními obrázky z dávného města Pompeje.

"Tyhle hrůzy musejí být vyhnány z pultů prodejců suvenýrů," řekl tisku starosta Pisy Marco Filippeschi, zatímco představitelé místní církve dotyčné předměty označili za "vulgární a urážlivé vůči věřícím".

Křišťálová lupa 2011

"Existují městská pravidla, která jasně stanoví, které zboží se smí prodávat, a které ne. Ti, kdo to nerespektují, budou potrestáni," varoval starosta.

Autoři: ,