Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Simonyi úspěšně přistál

Charles Simonyi po návratu na Zemi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charles Simonyi po návratu na Zemi | foto: AFP

MOSKVA/PRAHA Jako výjimečně úspěšný hodnotí ruští experti let 14. expedice a 5. kosmického turisty. Všichni se bez problémů vrátili v sobotu na Zem.

Ruská televize přenášela v přímém přenosu celou operaci přistání návratovéhho modulu „Sojuz TMA-9“, který sice spíš než vesmírný dopravní prostředek připomíná opuštěné vosí hnízdo, ale údajně je velmi bezpečný. S pomocí padáků přistála ohořelá kapsle v kazašské stepi, téměř přesně na místě, kam její dosednutí naplánovali ruští specialisté - 135 kilometrů severovýchodně od kazašského městečka Džezkazgan.

Televizní komentátor zdůraznil, že ruský kosmonaut Michail Ťurin a Američan Michael Lopez-Alegria se dokázali dostat z modulu téměř bez pomoci. Pátému kosmickému turistovi Charlesu Simonyiovi museli zdravotníci pomáhat - po dvoutýdenním pobytu na mezinárodní kosmické stanici mu trochu ztuhly nohy a ztrácel rovnováhu.

Přesto byl Simonyi na první pohled nevýslovně šťastný a hned se pustil do hovoru se všemi, kdo stáli kolem. Ťurinovi se naopak po usednutí do speciálního křesla udělalo mdlo a musel být omýván vlhkým ručníkem.

Přece jen byl pro něj po rekordních 215 dnech v kosmu, které tam trávil spolu s americkým kolegou, návrat na Zemi příliš rychlý. Americký a ruský kosmonaut také nedokázali nic pozřít, zato turista Simonyi se hned zakousl do nabídnutého jablka. Ruští specialisté ho pochválili za výjimečně úspěšné splnění mise. Všichni účastníci 14. expedice byli ihned letadlem dopraveni do Moskvy, kde se nadále budou rehabilitovat.

Lety k Měsíci za 100 milionů
Úspěch pátého vesmírného cestovatele-amatéra pravděpodobně povzbudí další zájemce o dobrodružství v kosmu. Americká agentura Space Adventures, která spolu s ruským Roskosmosem organizuje cesty turistů do vesmíru, ihned po úspěšném přistání oznámila, že do pěti let budou moci zájemci za 100 milionů dolarů obletět Měsíc.

Nyní stojí pouhá návštěva Mezinárodní kosmické stanice 25 milionů dolarů. Předpokládá se, že i nadále budou pro tyto komerční lety využívány kosmické lodě Sojuz, které ale musejí být modernizovány.

Jedním z dalších vesmírných cestovatelů by mohl být i druhý nejbohatší Rus, gubernátor Čukotky a miliardář Roman Abramovič. Ruská média již oznámila, že je ochoten za takovou výpravu zaplatit 300 milionů dolarů. Šéf Roskosmosu Anatolij Perminov byl zjevně takovou zprávou potěšen: „To je dobrá suma, z té máme radost...“ prohlásil.

Možná se Abramovičovi díky obrovským finančním prostředkům podaří předstihnout zájemce, kteří o let již oficiálně požádali. Takových je nyní dvanáct. Další turista poletí na Mezinárodní kosmickou stanici až na jaře 2009, protože na rok 2007 a 2008 jsou již všechna místa ve všech letech obsazena profesionály. Kdo bude příštím vesmírným turistou, agentura Space Adventures zatím odmítla sdělit.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!