15. prosince 2011 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šimpanz, který kouřil a žebral sladkosti, uhynul

Kouřící šimpanz - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouřící šimpanz - ilustrační foto. | foto: ČTK

Zvířecí útulek u Los Angeles ztratil svou celebritu. Uhynul tam šimpanz Booie, který proslul svou zálibou v kouření cigaret. Své závislosti na nikotinu se ale dokázal zbavit. Příčina smrti 44letého lidoopa zatím není známa.

Šimpanz byl podle chovatelů výjimečný i tím, že se naučil několik výrazů ve znakovém jazyce. Svou schopnost využíval k žebrání sladkostí od návštěvníků, když jim pomocí znaků sdělil: "Booie vidí sladkosti v kapse." Šimpanzovo úmrtí bude pro zvířecí útulek znamenat finanční ránu.

Provozovatelé zařízení přiznali, že Booie byl hlavním lákadlem pro návštěvníky a díky svým několika vystoupením v televizi získal po celém světě fanoušky, kteří pak posílali útulku peníze.

Booie nebyl jediný proslulý kuřák mezi lidoopy. Návyk na tabák si vypěstoval například šimpanz Charlie v zoologické zahradě v Jihoafrické republice, který uhynul loni. Silným kuřákem byl i čínský šimpanz Si-ku, kterého ale chovatelé jeho závislosti zbavili - mimo jiné díky tomu, že mu začali pravidelně podávat pivo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz