Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Skok bez padáku si můžete vyzkoušet

První větrný tunel pro komerční využití v ČR i Evropě byl otevřen v pražské Skydive areně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První větrný tunel pro komerční využití v ČR i Evropě byl otevřen v pražské Skydive areně. | foto: ČTK

Zažít pocit volného pádu umožní zájemcům obří větrný tunel vybudovaný ve Skydive areně v Praze Letňanech. Ve čtrnáct metrů vysokém a přes čtyři metry širokém proskleném válci si každý může vyzkoušet vznášení se v proudu vzduchu o rychlosti až 280 kilometrů za hodinu. První zařízení podobného druhu v České republice a v postkomunistických evropských zemích zahájí provoz od pátku.

"Aerodynamický vzdušný tunel je určen široké veřejnosti i sportovcům jako trenažér," představil dnes médiím simulátor zástupce provozovatele Jan Špatka. Létat v tunelu podle něj mohou již děti od čtyř let. Horní věková hranice je neomezená, podmínkou je ale dobré zdraví. Adrenalinový zážitek se nicméně nedoporučuje těhotným ženám. Jako kvalitní trénink ale tunel poslouží například parašutistům při nácviku jednotlivých i hromadných seskoků.
Existence podobných aerodynamických tunelů, původně využívaných v průmyslu a armádou, také vedla ke vzniku celého nového sportovního odvětví - indoor skydivingu, dodal.

Do skleněného válce vhání vzduch čtyři ventilátory poháněné motory o výkonu čtyř nákladních Tater 815. Zážitek z pobytu ve vnitřním prostoru tunelu je prý stejný jako při seskoku z letadla. Jako jeden z prvních si v něm zalétal i bývalý špičkový akrobatický lyžař Aleš Valenta.

"Volným pádem jsem nikdy neskákal, takže jsem nevěděl, co mám očekávat. Překvapilo mne, že to bylo relativně jednoduché a fyzicky nenáročné," řekl ČTK olympijský vítěz ze Salt Lake City. Na divoké kotouly a přemety, jaké předvádí zkušení skydiveři, si prý za svého několikaminutového pobytu v obřím válci netroufnul. "Instruktor mne ze začátku dvacet sekund držel a poté pustil, abych letěl sám. Pokud neděláte prudké pohyby, tak je let velmi plynulý," doplnil Valenta.

Zájemci vstupují do větrného tunelu s přilbou na hlavě, kombinéze, brýlích a se špunty do uších. Z bezpečnostních důvodů nesmí mít u sebe šperky ani mince. Za úvodní instruktáž, zapůjčení vybavení a tři minuty létání zaplatí jednotlivci zhruba 1500 Kč.

Větrný nebo aerodynamický tunel je většinou výzkumné zařízení umožňující vytvářet ovladatelný vzdušný proud, který slouží ke zkoumání aerodynamických vlastností těles. Využívá se především a leteckém a automobilovém průmyslu. Při rychlosti větru 435 kilometrů za hodinu jsou například takto testována letadla Boeing.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!