20. června 2008 11:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Školačky se dohodly: Otěhotníme!

Těhotenství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotenství | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

BOSTON Město Gloucester v americkém státě Massachusetts je v šoku poté, co středoškolačky na místní škole zřejmě uzavřely "těhotenský pakt". Výsledkem je, že nejméně sedmnáct dívek čeká dítě, přičemž části z nich je méně než šestnáct let.

První podezření, že se děje něco nezvyklého, vzešlo od školního zdravotního střediska v Gloucesteru, kam začalo chodit mnohem více dívek na těhotenské testy. Místní činitelé uvádějí, že nejméně polovina dívek, které otěhotněly, jsou zřejmě součástí jakési dohody mít dítě ve stejném školním roce.

Uvozovky dolníNěkteré dívky vypadaly zklamané, když zjistily, že nejsou těhotné. Obvykle je to spíš naopakUvozovky horní

"Některé dívky vypadaly zklamané, když zjistily, že nejsou těhotné. Obvykle je to spíš naopak," řekl Joseph Sullivan, ředitel střední školy v Gloucesteru americkému časopisu Time, který informace o těhotenském boomu přináší. Podle místních činitelů část dívek otěhotněla se svými spolužáky, mezi otci jsou také gloucesterští mladíci a zřejmě i jeden bezdomovec.

Na školu chodí 1200 studentů a v uplynulém školním roce provedlo zdravotní středisko 150 těhotenských testů. Některé dívky na test přišly opakovaně. Podle pravidel školy nesmí její zdravotní středisko vydávat kondomy ani antikoncepci studentům bez souhlasu rodičů, což je krok, kvůli kterému školní lékař a sestra na protest v květnu rezignovali. "I kdybychom jim dávali kontraceptiva, tenhle pakt dokazuje, že když chtějí otěhotnět, otěhotní," říká předseda školního výboru Greg Verga.

Carolyn Kirková, starostka tohoto přístavního města, které leží necelých 50 kilometrů od Bostonu,  řekla, že úřady zvažují, zda vznést obvinění ze znásilnění. "Jsme ve velmi rané fázi, kdy se potýkáme s komplexitou tohoto problému," dodala. Podle massachusettských zákonů je pohlavní styk s osobou mladší šestnácti let trestný.

V celoamerickém měřítku v uplynulých letech začal znovu stoupat počet případů těhotenství velmi mladých dívek. "Zdá se, že pokles, který jsme zaznamenávali během celých devadesátých let, skončil," řekl David Landry z newyorského Guttmacherova institutu. Počet porodů ve věkové skupině od 15 do 17 let v roce 2006 stoupl o tři procenta, což byl první nárůst zaznamenaný od roku 1991.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz