11. dubna 2007 18:02 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sledovaný porod skončil smrtí gorilky

Gorila - pražská ZOO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorila - pražská ZOO. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Dlouho očekávaný porod gorilí samice v pražské Zoo skončil smrtí novorozence. Pětatřicetiletá Kamba přetrhla pupeční šňůru ještě než gorilku porodila. Ta se následně udusila. Ošetřovatelé museli samici uspat a plod ji odebrat.

První příznaky porodu se u Kamby objevily přibližně ve dvě hodiny ráno. V 07:30 byly patrné v rodidlech samice pánevní končetiny mláděte. Do této doby probíhal porod v pořádku a Kamba pravidelně a intenzivně vytlačovala mládě ven.

"V 08:15 vytlačila i pupeční šňůru, kterou vzápětí přetrhla. Od tohoto okamžiku bylo mládě uvnitř Kamby bez přísunu kyslíku, a je tedy s největší pravděpodobností mrtvé," uvedl mluvčí zoo Vít Kahle.

Kambě se však ani po deseti hodinách stále nepodařilo plod porodit a k její záchraně
bude nutný zákrok ošetřovatelů. Ti museli samici oddělit od ostatních ve skupině, uspat ji a plod odebrat. Chirurgický zákrok nakonec nebyl třeba.

Očekávaný porod druhé gorily v Čechách napíná už několik týdnů stovky Čechů, kteří den co den u internetu čekali, až Kamba porodí v přímém přenosu. Narození mláděte bylo možné sledovat na stránkách www.rozhlas.cz/odhaleni, zájemců ale bylo zřejmě tolik, že server byl přetížený a nešel otevřít.

Další přírůstek čekají gorily v květnu
Kamba je nejstarší členkou pražské gorilí rodiny. Patří k posledním gorilám v evropských zoo, které přišly na svět ve volné přírodě. Narodila se v roce 1972 v Africe, nejspíš v kamerunských pralesích. Jako dvouleté mládě ji odchytili obchodníci se zvířaty. Většinu života prožila v zoo ve východoněmeckém Lipsku.

Březí se Kamba poprvé stala až ve 35 letech, a to díky samci Richardovi, který do Prahy přicestoval na podzim roku 2003. V současnosti patnáctiletý rodák z Frankfurtu nad Mohanem je i otcem první gorily v Česku, nyní dvouleté Moji. Další přírůstek čeká gorilí tlupu v květnu, kdy má své druhé mládě přivést na svět matka Moji Kijivu.

Kamba není jedinou populární samicí, na jejíž porod čekali uživatelé internetu. Sledovali na stránkách BBC také samici nosorožce Situ, která porodila asi před měsícem.

Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz