Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sledovaný porod skončil smrtí gorilky

Gorila - pražská ZOO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorila - pražská ZOO. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Dlouho očekávaný porod gorilí samice v pražské Zoo skončil smrtí novorozence. Pětatřicetiletá Kamba přetrhla pupeční šňůru ještě než gorilku porodila. Ta se následně udusila. Ošetřovatelé museli samici uspat a plod ji odebrat.

První příznaky porodu se u Kamby objevily přibližně ve dvě hodiny ráno. V 07:30 byly patrné v rodidlech samice pánevní končetiny mláděte. Do této doby probíhal porod v pořádku a Kamba pravidelně a intenzivně vytlačovala mládě ven.

"V 08:15 vytlačila i pupeční šňůru, kterou vzápětí přetrhla. Od tohoto okamžiku bylo mládě uvnitř Kamby bez přísunu kyslíku, a je tedy s největší pravděpodobností mrtvé," uvedl mluvčí zoo Vít Kahle.

Kambě se však ani po deseti hodinách stále nepodařilo plod porodit a k její záchraně
bude nutný zákrok ošetřovatelů. Ti museli samici oddělit od ostatních ve skupině, uspat ji a plod odebrat. Chirurgický zákrok nakonec nebyl třeba.

Očekávaný porod druhé gorily v Čechách napíná už několik týdnů stovky Čechů, kteří den co den u internetu čekali, až Kamba porodí v přímém přenosu. Narození mláděte bylo možné sledovat na stránkách www.rozhlas.cz/odhaleni, zájemců ale bylo zřejmě tolik, že server byl přetížený a nešel otevřít.

Další přírůstek čekají gorily v květnu
Kamba je nejstarší členkou pražské gorilí rodiny. Patří k posledním gorilám v evropských zoo, které přišly na svět ve volné přírodě. Narodila se v roce 1972 v Africe, nejspíš v kamerunských pralesích. Jako dvouleté mládě ji odchytili obchodníci se zvířaty. Většinu života prožila v zoo ve východoněmeckém Lipsku.

Březí se Kamba poprvé stala až ve 35 letech, a to díky samci Richardovi, který do Prahy přicestoval na podzim roku 2003. V současnosti patnáctiletý rodák z Frankfurtu nad Mohanem je i otcem první gorily v Česku, nyní dvouleté Moji. Další přírůstek čeká gorilí tlupu v květnu, kdy má své druhé mládě přivést na svět matka Moji Kijivu.

Kamba není jedinou populární samicí, na jejíž porod čekali uživatelé internetu. Sledovali na stránkách BBC také samici nosorožce Situ, která porodila asi před měsícem.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...