25. září 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slovensko chce zakázat chov pitbullů a bandogů

Pitbull (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pitbull (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek uvažuje o zákazu chovu pitbullů a bandogů a chov dalších 13 plemen "bojových" psů zpřísnit. Podle kynologů ale návrh řeší především čistokrevná zvířata a ne problematické křížence.

Návrh ministerstva nicméně přivítalo Sdružení měst a obcí Slovenska, napsal slovenský list Sme. "Už bylo opravdu neúnosné sledovat, kolik lidí bylo v poslední době napadeno," prohlásila ministrova mluvčí Magda Tóth Želeňáková.

Připravovaná novela kromě zákazu dvou plemen počítá s omezeními například pro jihoruského ovčáka, boerboela (zvaný i jako búrský buldok či jihoafrický mastif) nebo saarlosova vlčáka. Zájemci o jejich chov budou muset projít kynologickým výcvikem a na procházku je budou moci vzít výhradně na vodítku a s náhubkem.

"Zřejmě nedělali žádné statistiky. Nejvíc poranění má na svědomí rotvajler, případně jeho kříženec s německým ovčákem," řekl Zoltán Tatarko z Klubu amerických bandogů v reakci na to, že chystaná norma považuje pitbully a bandogy za "nežádoucí psy".

Rotvajler na seznamu chybí

Novela předpokládá, že chovatelé tato dvě plemena nebudou moci chovat a rozmnožovat, zakázán bude i jejich vstup na Slovensko. Psi narození do konce března budou moci v zemi zůstat, mladší pak čeká kastrace, nebo do třech měsíců vývoz za hranice státu.

Rotvajletr

Rotvajletr

Na seznamu problematických psů rotvajler chybí. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že v posledních letech nebyl zaznamenán jeho útok na člověka.

Šéf Slovenské kynologické jednoty Jozef Jursa má k návrhu obdobné připomínky jako Tatarko. "Je to bohužel zaměřeno na čistokrevná plemena, což podle nás není příliš šťastné," řekl. Podle něj jsou nejproblematičtější právě kříženci.

Lidovky.cz, ČTK