Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenští vojáci se povzbuzují zpěvem lidovek

Magazín

  14:54
BRATISLAVA - Do kasáren slovenské armády se opět vrací zpěv jako prostředek k povzbuzení nálady a stmelení kolektivu. Od zrušení povinné vojenské služby v roce 2005 se v armádě při nástupech nezpívalo, nyní profesionální vojáci tuto praxi obnovují na rozkaz generála Jaroslava Vývleka. Potvrdil to dnes ČTK mluvčí slovenské armády Milan Vanga.
Vojáci slovenské armády. Ilustrační foto.

Vojáci slovenské armády. Ilustrační foto. foto: Reprofoto

"Povinný zpěv lidových písní, jako například Slovenské mamičky nebo Tam pod Tatrami, je nejen návratem k tradici, ale prospívá i zdraví," uvedl mluvčí.

"Není to slovenský výmysl, všechny vyspělé armády v současnosti mají tuto tradici. Se zpěvem pochodovali vojáci i v římských dobách a dokonce i za slavného vojevůdce Alexandra Makedonského," dodal.

Zpěv má podle Vangy posílit ve vojácích pocit loajality k vlasti, které slouží, dalším pozitivním krokem je prý i "zdravotně-výcvikový rozměr".

"Při zpěvu pochodových písní jsou doby nádechu a výdechu přesně propočítané, což znamená, že vojáci se při přesunech tolik neunaví, když správně dýchají," zdůraznil. Vojáci tak zpívají několikrát denně, prakticky při každém přesunu.

Zpívající vojáky lze prý potkat i mimo kasárna. Vojáci si mohou zanotovat některou slovenskou lidovou píseň ze schváleného seznamu nebo navrhnout vlastní, která bude charakterizovat jejich útvar nebo odpovídat regionu působení.

Nejběžnější je však známá píseň Slovenské mamičky, i když její text vychází ještě z povinného "braní na vojnu", a neodpovídá tak zcela přesně profesionální dobrovolnosti:

Slovenské mamičky pekných synov máte, vychovali ste ich, na vojnu ich dáte.

Vychovali ste ich ako to vtáčatko, za nimi zaplače nie jedno dievčatko.

Nie jedno dievčatko rúčky zalamuje, škoda ťa preškoda na tej vojne bude.

Sami vojáci se ale k nové povinnosti stavějí opatrně, někteří z ní podle médií nejsou příliš nadšeni. "Už nám to připomíná hodiny hudební výchovy, kdo si nepamatuje text, chodí s papírem v ruce. To nařízení připomíná spíš návrat starého režimu," řekl deníku Sme jistý dělostřelec z Michalovcůí.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat