Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slovenští vojáci se povzbuzují zpěvem lidovek

Vojáci slovenské armády. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci slovenské armády. Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BRATISLAVA Do kasáren slovenské armády se opět vrací zpěv jako prostředek k povzbuzení nálady a stmelení kolektivu. Od zrušení povinné vojenské služby v roce 2005 se v armádě při nástupech nezpívalo, nyní profesionální vojáci tuto praxi obnovují na rozkaz generála Jaroslava Vývleka. Potvrdil to dnes ČTK mluvčí slovenské armády Milan Vanga.

"Povinný zpěv lidových písní, jako například Slovenské mamičky nebo Tam pod Tatrami, je nejen návratem k tradici, ale prospívá i zdraví," uvedl mluvčí.

"Není to slovenský výmysl, všechny vyspělé armády v současnosti mají tuto tradici. Se zpěvem pochodovali vojáci i v římských dobách a dokonce i za slavného vojevůdce Alexandra Makedonského," dodal.

Zpěv má podle Vangy posílit ve vojácích pocit loajality k vlasti, které slouží, dalším pozitivním krokem je prý i "zdravotně-výcvikový rozměr".

"Při zpěvu pochodových písní jsou doby nádechu a výdechu přesně propočítané, což znamená, že vojáci se při přesunech tolik neunaví, když správně dýchají," zdůraznil. Vojáci tak zpívají několikrát denně, prakticky při každém přesunu.

Zpívající vojáky lze prý potkat i mimo kasárna. Vojáci si mohou zanotovat některou slovenskou lidovou píseň ze schváleného seznamu nebo navrhnout vlastní, která bude charakterizovat jejich útvar nebo odpovídat regionu působení.

Nejběžnější je však známá píseň Slovenské mamičky, i když její text vychází ještě z povinného "braní na vojnu", a neodpovídá tak zcela přesně profesionální dobrovolnosti:

Slovenské mamičky pekných synov máte, vychovali ste ich, na vojnu ich dáte.

Vychovali ste ich ako to vtáčatko, za nimi zaplače nie jedno dievčatko.

Nie jedno dievčatko rúčky zalamuje, škoda ťa preškoda na tej vojne bude.

Sami vojáci se ale k nové povinnosti stavějí opatrně, někteří z ní podle médií nejsou příliš nadšeni. "Už nám to připomíná hodiny hudební výchovy, kdo si nepamatuje text, chodí s papírem v ruce. To nařízení připomíná spíš návrat starého režimu," řekl deníku Sme jistý dělostřelec z Michalovcůí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!