Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přepište si mapy. Sněžka oficiálně měří 1603,296 metru a vrchol leží v Polsku

Magazín

  17:09
PRAHA - Čeští zeměměřiči v úterý potvrdili novou výšku Sněžky. Nejvyšší tuzemská hora měří na svém nejvyšším bodu 1603,296 metru nad mořem. Nový způsob měření navíc ukázal, že tento vrchol leží na polském území.

Sněžka, nejvyšší hora České republiky. foto: ČTK

Dosavadní nadmořská výška 1602 metrů nad mořem byla odvozená od výšky trigonometrického bodu. Geodet Vladimír Hlavsa ale před několika dny oznámil, že ve skutečnosti je hora ještě o něco vyšší. To nyní potvrdil Český úřad zeměměřický a katastrální.

Ve dnech 20. a 21. února provedl zaměření nadmořské výšky nejvyššího bodu Sněžky metodou technické nivelace s připojením na body České podrobné nivelační sítě. "Lze potvrdit, že nadmořská výška přirozeného vrcholu Sněžky činí 1603,296 metru a vrchol se nachází skutečně na polském území. Nejvyšší bod na území České republiky se pak nachází na státní hranici s Polskou republikou v jeho blízkosti a jeho nadmořská výška je zhruba o 10 cm nižší," uvedl zeměměřický úřad.

Nejvyšší hory Česka

1603 Sněžka - Krkonoše 
1555 Luční hora - Krkonoše 
1554 Studniční hora - Krkonoše 
1509 Vysoké Kolo - Krkonoše 
1491 Praděd - Hrubý Jeseník 
1490 Stříbrný hřbet - Krkonoše 
1490 Vysoká pláň - Krkonoše 
1472 Violík - Krkonoše 
1465 Vysoká hole - Hrubý Jeseník 
1446 Petrovy kameny - Hrubý Jeseník 
1440 Malý Šišák - Krkonoše 
1435 Kotel - Krkonoše 
1433 Stříbrné návrší - Krkonoše

(Zdroj: Wikipedie)

Podle místopředsedy a ředitele sekce zeměměřictví a katastru nemovitostí Karla Štencla ale není důvod, aby se o Sněžce přestalo hovořit jako o nejvyšší hoře Česka. "Nejvyšší místo Česka na Sněžce nepochybně je, takže v tom žádný problém nevidím," řekl serveru Lidovky.cz.

Vzhledem k neustále modernějším způsobům měření podle něj není divu, že se údaje o výšce vrcholů stále zpřesňují. "Mt. Everest se také několikrát přeměřoval a podle toho jsou v různých dobách uváděny různé výšky podle technických možností," dodal Štencel.

Tři metry v betonu

Dosud uváděná výška 1602 metrů je odvozená od výšky trigonometrického bodu. Ten neleží na nejvyšším místě, ale na místě, ze kterého je možné opticky měřit další vzdálené body České státní trigonometrické sítě.

"O stabilitě tohoto bodu nemůže být pochyb. V roce 1936 byl osazen do betonových základů jdoucích až do hloubky tři metry na kompaktní skálu a nad ním pak postaven ochranný kamenný pylon. Pouze takto zřízené pevně stabilizované trigonometrické a nivelační body lze považovat za dlouhodobě určené a stabilní," uvedl úřad.

Přepíšou se učebnice

Místopředseda a ředitel sekce zeměměřictví a katastru nemovitostí Karel Štencel řekl, že zanesení změny výšky Sněžky do učebnic a map bude záležet na jednotlivých vydavatelích. "To je na nich. S ohledem na to, že se jedná o nejvyšší horu Česka, předpokládám, že ten údaj v mapách zaktualizují," řekl Štencel.

ČTĚTE TAKÉ:

"U nejnovějších typů interaktivních učebnic je to otázka několika dní, maximálně týdne, kdy školy dostanou upozornění na stažení aktualizované stránky. U tištěných učebnic jsme pak schopni změny zanést do jejich dotisků, což v tomto konkrétním případě - Zeměpis pro 8. ročník ZŠ a víceletá gymnázia - bude nejpozději letos v létě," uvedla například Radka Šmahelová z Nakladatelství Fraus, které patří k největším učebnicovým vydavatelům v Česku.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat