Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sochař po dvou dnech donesl na zádech do Brna osobní dar papeži

Sochař Ivo Krajíček nese na zádech vlastnoručně vyrobený dar pro papeže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sochař Ivo Krajíček nese na zádech vlastnoručně vyrobený dar pro papeže. | foto: ČTK

BRNO Po dvou dnech usilovné chůze a několika desítkách kilometrů dorazil dnes odpoledne na brněnské biskupství sochař Ivo Krajíček. Přišel, aby předal vlastnoručně vyrobený osobní dar pro papeže Benedikta XVI. v podobě dřevěné plastiky patronů brněnské diecéze, svatých Petra a Pavla.

Právě plastiku na speciálním rámu nesl celou cestu z Letovic na Blanensku do Brna na zádech.

"Na to člověk nepřijde, to je vždy vnuknutí, to vyplyne samo. Pracovalo se na tom tak šest let, možná mnohem více," vysvětlil Krajíček po skončení cesty na brněnském Petrově, co jej k netradiční cestě přimělo.

Už před šesti lety byl požádán, aby do kaple ve Valchově na Blanensku zasvěcené Petru a Pavlovi oba světce ztvárnil. Také tehdy plastiku do kaple donesl na zádech. Symbolika Petra a Pavla jej navíc podle jeho slov provází dlouho.

Jeho otec byl Pavel a on sám dal svému prvorozenému synovi jméno Petr. Svatí Petr a Pavel jsou patrony brněnské diecéze a navíc se příští neděli do Brna chystá papež Benedikt XVI., který je brán jako zástupce svatého Petra na zemi.

Letos navíc dělal pro kapli ve Valchově svatostánek. "A když jsem jim ho opět nesl, tak mi to začalo zrát v hlavě. To bylo právě v době, kdy se začalo říkat, že papež přijede. A než jsem tam došel, tak jsem to už měl v hlavě vymyšleno. To nešlo neudělat," říká k nápadu.

Na cestu se s přáteli vydal v sobotu o půl sedmé ráno, první den cesty zakončili ve Vilémovicích na Blanensku. Dnes vyrazili v osm a do cíle cesty došli zhruba o půl páté, tedy asi o půl hodiny později než plánovali. "Asi bychom to na těch 16:00 stihli, ale jediný problém byl v tom, že nás natáčeli tři televize, jeden rozhlas a dvoje noviny. To je ta půlhodina, o kterou jsme se sekli," podotkl výtvarník.

Ač by každého napadlo, že si nyní po poměrně vysilujícím výkonu dá sochař volno a bude odpočívat, opak je pravdou. Za zhruba tři týdny totiž vyráží na vysokohorskou třítýdenní túru kolem himálajské osmitisícovky Manaslu.

"Nepolezu sice nahoru, bude to trek kolem, ale půjdeme tři týdny v kuse štreky asi jako dnes," podotkl. Ani batoh na zádech nebude mít o moc těžší.

Zatímco dar pro papeže váží asi 12,5 kilogramů, na túře kolem Manaslu bude mít na zádech jen zhruba o 2,5 kilogramu více.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...