Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sochař po dvou dnech donesl na zádech do Brna osobní dar papeži

Magazín

  18:15
BRNO - Po dvou dnech usilovné chůze a několika desítkách kilometrů dorazil dnes odpoledne na brněnské biskupství sochař Ivo Krajíček. Přišel, aby předal vlastnoručně vyrobený osobní dar pro papeže Benedikta XVI. v podobě dřevěné plastiky patronů brněnské diecéze, svatých Petra a Pavla.

Sochař Ivo Krajíček nese na zádech vlastnoručně vyrobený dar pro papeže. foto: ČTK

Právě plastiku na speciálním rámu nesl celou cestu z Letovic na Blanensku do Brna na zádech.

"Na to člověk nepřijde, to je vždy vnuknutí, to vyplyne samo. Pracovalo se na tom tak šest let, možná mnohem více," vysvětlil Krajíček po skončení cesty na brněnském Petrově, co jej k netradiční cestě přimělo.

Už před šesti lety byl požádán, aby do kaple ve Valchově na Blanensku zasvěcené Petru a Pavlovi oba světce ztvárnil. Také tehdy plastiku do kaple donesl na zádech. Symbolika Petra a Pavla jej navíc podle jeho slov provází dlouho.

Jeho otec byl Pavel a on sám dal svému prvorozenému synovi jméno Petr. Svatí Petr a Pavel jsou patrony brněnské diecéze a navíc se příští neděli do Brna chystá papež Benedikt XVI., který je brán jako zástupce svatého Petra na zemi.

Letos navíc dělal pro kapli ve Valchově svatostánek. "A když jsem jim ho opět nesl, tak mi to začalo zrát v hlavě. To bylo právě v době, kdy se začalo říkat, že papež přijede. A než jsem tam došel, tak jsem to už měl v hlavě vymyšleno. To nešlo neudělat," říká k nápadu.

Na cestu se s přáteli vydal v sobotu o půl sedmé ráno, první den cesty zakončili ve Vilémovicích na Blanensku. Dnes vyrazili v osm a do cíle cesty došli zhruba o půl páté, tedy asi o půl hodiny později než plánovali. "Asi bychom to na těch 16:00 stihli, ale jediný problém byl v tom, že nás natáčeli tři televize, jeden rozhlas a dvoje noviny. To je ta půlhodina, o kterou jsme se sekli," podotkl výtvarník.

Ač by každého napadlo, že si nyní po poměrně vysilujícím výkonu dá sochař volno a bude odpočívat, opak je pravdou. Za zhruba tři týdny totiž vyráží na vysokohorskou třítýdenní túru kolem himálajské osmitisícovky Manaslu.

"Nepolezu sice nahoru, bude to trek kolem, ale půjdeme tři týdny v kuse štreky asi jako dnes," podotkl. Ani batoh na zádech nebude mít o moc těžší.

Zatímco dar pro papeže váží asi 12,5 kilogramů, na túře kolem Manaslu bude mít na zádech jen zhruba o 2,5 kilogramu více.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!