4. listopadu 2011 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sojky si prý dělají plány do budoucnosti

Sojka obecná - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sojka obecná - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Sojky si plánují budoucnost - konkrétně si dělají větší zásoby potravin, nežli by byla jejich potřeba v době hrozícího nedostatku. S tímto zjištěním přišli britští vědci z univerzity v Cambridge, kteří zkoumali především zvyky sojek obecných.

Sojky nejsou jediní ptáci, kteří si dělají zásoby potravy. A nejsou ani jediní, kteří mají zřejmou schopnost nazývanou "mentální cesta časem". Avšak předchozí tvrzení, že ptáci "plánují", byla poněkud kontroverzní.

Ke zjištění, jestli sojky přemýšlejí o budoucnosti, zkoumali biologové ptačí zvyky při ukrývání potravy na později. V předchozích výzkumech vzdálených příbuzných sojek obecných, tedy jejich amerických příbuzných, tým profesorky Nicoly Claytonové z univerzity v Cambridge zjistil, že když ptáci dostali tolik krmení, že jim bylo až špatně, pak skladovali zásoby pro budoucnost. Podle vědců to znamená, že ptáci věděli, že budou chtít krmení v budoucnu.

pátek 31.12. Pomáhá to. Toulal jsem se cikcak nazdařbůh a cvakal. Sojka se mi nechala.

"Potíž je v tom, že nevíme, co vědí oni, my víme jen to, co oni dělají," vysvětluje Lucy Chekeová, která vedla poslední pokusy. Sojky podle ní rovněž možná řeší, kterou potravu skladovat a kterou nikoliv. Během čtyřdenního experimentu ukázaly sojky, že si skladování potravin plánují.

Oblíbeným krmivem sojky obecné (Garrulus glandarius) jsou žaludy, které si schovávají během podzimu a vyhrabávají v zimě. Jediný pták dokáže schovat několik tisíc žaludů každý rok, takže sojky hrají významnou roli při šíření dubových lesů.

Další tým ze stejné laboratoře našel u divokých ptáků příklady takzvané "mentální cesty časem". Například v Kostarice klouzálek kakaový (Xiphorhynchus susurrans) sleduje mravence, aby ulovil hmyz, který jim unikne. Bioložka Corina Loganová sledovala tyto ptáky kontrolující dočasná hnízdiště mravenců v pralese, kteří je tam budují při svých výpravách. Podle ní si je ptáci přilétají zkontrolovat, i když nejsou hladoví.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz