25. května 2011 17:10 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sopečný prach vyčaruje barevný západ slunce

Západ slunce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Západ slunce | foto: Shutterstock

PRAHA Mrak popela z islandské sopky se začíná dostávat nad ČR, nad českým územím setrvá asi 24 hodin. Letecká doprava ale ohrožena nebude, prach v atmosféře způsobí jen neobvykle barevný západ slunce.

Řekl to mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Koncentrace sopečného popela je nízká, proto se dnes krizový štáb složený z expertů ministerstva dopravy, Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Řízení letového provozu, Úřadu pro civilní letectví a Letiště Praha rozhodl vzdušný prostor nad Českem neuzavírat.

ČTĚTE TAKÉ:

"Sopečný prach se právě začíná dostávat nad naše území, setrvá zde 24 hodin," uvedl mluvčí. Popelem z islandské sopky Grímsvötn bude kontaminováno ovzduší zhruba na sever od spojnice měst Chomutov, Tábor a Ostrava, prach se bude pohybovat do výšky šesti kilometrů. Podle Dvořáka by ale lidé neměli nijak pocítit zhoršení ovzduší. Prach rozptýlený v atmosféře prý ale může způsobit nezvykle barevný západ slunce, například sytě žlutý nebo ostře oranžový.

"Ve druhé polovině noci se bude prach přesouvat k východu," odhadl Dvořák s tím, že zhoršení situace už neočekávají. Do čtvrtečního večera už by prý mohl být sopečný mrak mimo české území. ČHMÚ přitom vychází z měření britských meteorologů.

Podle odborníků aktivita sopky Grímsvötn stále klesá, chochol dýmu a popela dosahuje už jen výšky asi pěti kilometrů. Tím klesá i množství polétavého popílku vypouštěného do atmosféry.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz